Archidiecezja przemyska: dyspensa od niedzielnej mszy, odwołane wydarzenia
13 marca 2020 | 17:43 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Abp Adam Szal – podobnie jak wielu innych biskupów w Polsce – udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz odwołał wszystkie wydarzenia kościelne i rekolekcje szkolne i parafialne, które były zaplanowane do 29 marca. W zaplanowanej formie nie odbędzie się także Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej, na które do tej pory zgłosiło się 3,5 tys. osób.
W opublikowanym w piątek zarządzeniu, metropolita przemyski przypomina słowa przewodniczącego Episkopatu Polski, który zaznaczył, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”.
„W związku z tym zachęcam wiernych, którzy nie będą uczestniczyć we wspólnej liturgii, aby poza nią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą” – napisał.
Decyzją metropolity przemyskiego wszystkie kościoły archidiecezji mają być otwarte w ciągu dnia, a kapłani mają postarać się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu. Kapłanom i nadzwyczajnym szafarzom zaleca, aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną, o ile o to poproszą.
Abp Szal udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej: osobom w podeszłym wieku; osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.); dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Dyspensa obowiązuje do 29 marca br. Oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej w tym czasie nie jest grzechem.
„Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie” – pisze abp Szal. Metropolita przemyski zachęca „do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła”, korzystając z transmisji mszy w radiu i telewizji.
Zgodnie z zarządzeniem ordynariusza przemyskiego kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny, natomiast wierni powinni zachować bezpieczną odległość pomiędzy sobą. Arcybiskup wskazuje, aby znak pokoju przekazywać sobie przez skinienie głowy (bez podawania rąk). Zachęca też do przyjmowania Komunii świętej na rękę.
Cześć krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Nie należy również oddawać czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie.
Abp Szal zaleca nałożenie folii na kratki konfesjonałów i „roztropność w organizowaniu parafialnych spowiedzi, które będą mogły być zorganizowane w późniejszym terminie”. Podkreśla przy tym, że „na każdą indywidulaną prośbę penitenta kapłan powinien sprawować sakrament pokuty”.
Kropielnice w kościołach nie będą napełniane wodą święconą, natomiast arcybiskup sugeruje wiernym, aby przynosili z domu zwykłą wodę, którą kapłan poświęci i którą później można zabrać ze sobą.
Do 29 marca zawieszone zostały wizytacje biskupie oraz liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania, zaplanowane pielgrzymki oraz rekolekcje szkolne i parafialne. „Jednocześnie zachęcam wiernych, by skorzystali z nauk rekolekcyjnych za pośrednictwem środków społecznego przekazu, a duszpasterzy proszę, by przenieśli je na inny termin” – zaznaczył abp Szal.
Odwołane zostały także spotkania wspólnot parafialnych i innych grup formacyjnych; przyjmowanie interesantów przez Sąd Metropolitalny i Archiwum Archidiecezjalne w Przemyślu. Z kolei sprawy w Kurii Metropolitalnej należy załatwiać telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.
Odwołane zostało także Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które miało się odbyć w Błażowej od 3 do 5 kwietnia. „Przyjmie ono formę duchowej łączności z Ojcem Świętym i młodymi wyznawcami Chrystusa we wszystkich zakątkach globu. Szczegółowe informacje na ten temat zostaną podane w późniejszym terminie” – napisał abp Szal.
Metropolita przemyski prosi też, aby kapłani i wierni czerpali wiedzę o zagrożeniu epidemią wyłącznie z oficjalnych źródeł oraz „nie powielali niesprawdzonych lub fałszywych informacji”.
„Zachęcam do intensywnej modlitwy w intencji ustania zagrożenia epidemiologicznego, a także w intencjach chorych i personelu medycznego oraz służb ratowniczych” – napisał na końcu abp Szal.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.