Drukuj Powrót do artykułu

Archidiecezja przemyska ma 8 nowych diakonów

14 maja 2018 | 10:53 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ

Ośmiu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przyjęło w niedzielę święcenia diakonatu. Jest to pierwszy stopień święceń w Kościele katolickim. Obrzędy odbyły się w trzech parafiach archidiecezji: Przemyślu, Iwoniczu i Chodaczowie.

Metropolita przemyski abp Adam Szal przewodniczył Mszy św. w parafii św. pw. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu.

– Wpatrujcie się w Chrystusa, wpatrujcie się w krzyż. W Chrystusa, który jest pokorny, posłuszny woli Ojca, który jest czystego serca, który jest ubogi. Takiego Chrystusa przecież ukazują nam wszystkim ewangelie – zachęcał przyszłych diakonów.

Życzył im, aby na drodze, na którą wchodzą zbawili siebie i pomogli w zbawieniu innym. – Trzeba byście umieli wyprowadzać ludzi na górę przemienienia, żebyście umacniali ludzi teraz jako diakoni, a w przyszłości jako kapłani. Pragniemy wam życzyć, abyście potrafili iść, wpatrując się w Chrystusa, patrząc na całe Jego życie, w sposób szczególny wpatrując się w Jego krzyż – mówił abp Szal.

Zebranych zachęcał, aby wspierali biskupów, księży i diakonów, aby byli „według Serca Jezusowego” i byli wiernymi świadkami Chrystusa.

Diakonat to najniższy stopień święceń w Kościele katolickim. Diakoni mają za zadanie asystować biskupowi i kapłanowi w czasie liturgii, mogą udzielać chrztu i błogosławić małżeństwa, przewodniczyć nabożeństwom oraz prowadzić ceremonie pogrzebowe, mogą udzielać Komunii św., czytać Ewangelię w czasie Mszy św. i głosić kazania. Nie mogą natomiast sprawować Mszy św. i spowiadać.

Na święcenia diakonatu składa się kilka obrzędów. Po odczytaniu Ewangelii kandydaci zostali przedstawieni biskupowi i wyrazili swoją gotowość do przyjęcia święceń. Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Najpierw kandydaci włożyli swoje dłonie w dłonie biskupa, wyrażając w ten sposób ojcowską i synowską więź biskupa oraz jego prezbiterów. Przyrzekli przy tym szacunek i posłuszeństwo biskupowi i jego następcom.

Następnie odśpiewana została litania do wszystkich świętych, podczas której kandydaci do diakonatu leżeli krzyżem, co jest znakiem zawierzenia i usilnej modlitwy. Najważniejszym momentem święceń było nałożenie rąk przez biskupa na ich głowy i odmówienie modlitwy konsekracyjnej.

W archidiecezji przemyskiej święcenia diakonatu udzielane są w wybranych parafiach, z których pochodzą kandydaci do święceń. W tym roku miało to miejsce w trzech miejscach: w parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Przemyślu, w parafii pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu oraz w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Chodaczowie. Diakoni zostali przyjęci do stanu kapłańskiego przez posługę abp. Adama Szala, abp. Józefa Michalika i bp. Stanisława Jamrozka.

W sobotę, 19 maja, w archikatedrze przemyskiej 19 diakonów przyjmie święcenia kapłańskie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.