Archidiecezja przemyska: obchody 30. rocznicy stanu wojennego
09 grudnia 2011 | 19:59 | pab Ⓒ Ⓟ
Już od niedzieli Msze święte, wystawy i koncerty patriotyczne. Tak w większości będą wyglądać w archidiecezji przemyskiej obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Głównej Mszy świętej w kościele Świętej Trójcy w Przemyślu przewodniczył będzie przemyski biskup pomocniczy Adam Szal.
Głównymi organizatorami uroczystości będą zarządy regionalne NSZZ „Solidarność”. W Jarosławiu obchody odbywać się będą w niedzielę i poniedziałek (11 i 12 grudnia). Pierwszego dnia w Miejskim Ośrodku Kultury o 16.00 rozpocznie się program artystyczny w wykonaniu artystów MOK. Przewidziano również wręczenie okolicznościowych odznaczeń i tytułów oraz spotkanie z Ewą Stankiewicz i Janem Pospieszalskim, twórcami filmu „Wolność i Solidarność 30 lat później”.
Drugiego dnia w tym samym miejscu o 14.00 odbędzie się sesja popularno-naukowa, a o 17.30 w kościele pw. św. Stanisława i Mikołaja odprawiona zostanie Msza święta pod przewodnictwem ks. Władysława Drewniaka. Po niej wspólna modlitwa i składanie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz spotkanie przy kawie i herbacie w opactwie sióstr benedyktynek.
W Przemyślu główne obchody odbędą się we wtorek. Najpierw o 13.30 w Archiwum Państwowym zostanie otwarta wystawa „Zdeptane nadzieje”, a później nastąpi wręczenie odznaczeń i tytułów oraz sesja popularno-naukowa. W obu miastach prowadzony był konkurs plastyczny „Stan wojenny – smutna historia mojej ojczyzny”, którego zwycięzców poznamy w trakcie rocznicowych obchodów.
Głównym wydarzeniem będzie wtorkowa Msza święta pod przewodnictwem biskupa Adama Szala w kościele Świętej Trójcy o godz. 18.00. Po nabożeństwie pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostaną złożone kwiaty.
W Krośnie 13 grudnia w kościele pw. św. Wojciecha o 17.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po niej koncert pieśni patriotycznych i złożenie kwiatów. Podobne obchody będą miały miejsce w Ustrzykach Dolnych w kościele św. Józefa Robotnika i w brzozowskiej kolegiacie. W Sanoku Eucharystia zostanie odprawiona o 18.00 w kościele farnym, a przed świątynią przez cały miesiąc można oglądać ekspozycję przygotowaną wspólnie z rzeszowskim oddziałem IPN.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.