Archidiecezja Przemyska: spotkania z księżmi w ramach dekanatów
11 lutego 2021 | 10:49 | ks. maf | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Cieszymy się, że nowe technologie dają możliwość takich niezwykłych spotkań z księżmi – mówił abp Adam Szal metropolita przemyski podczas kongregacji dekanalnej w formie online. Od kilku tygodni w archidiecezji przemyskiej trwają tzw. zdalne kongregacjach dekanalne, podczas nich biskupi rozmawiają z księżmi, poruszając aktualne i najbardziej palące wyzwania duszpasterskie.
W czasie spotkania abp Adam Szal odwołał się do przykładu ks. Stanisława Zborowskiego, kapelana Armii Krajowej, który po wyjścia z więzienia z wielkim pietyzmem odprawiał każdą Eucharystię, dziękując Bogu za dar wolności i za możliwość celebrowania tego sakramentu. – Jesteśmy wezwani, aby służyć Bogu w każdych okolicznościach, w każdych czasach i każdemu człowiekowi – podkreślił.
Głos zabrał również abp Józef Michalik, emerytowany metropolita przemyski, który odwołując się do doświadczenia choroby wskazywał, że w tym doświadczeniu coraz bardziej odkrywa tajemnicę Bożego powołania. – Dziękuję bardzo za wyrazy życzliwości i modlitwę. W tej chorobie odkrywam coraz bardziej czym jest powołanie i wybranie – mówił hierarcha. Odnosząc się do aktualnej sytuacji Kościoła w Polsce, kapłan stwierdził: – Ten czas, to będzie czas błogosławionych owoców jeśli zdamy egzamin, jeśli będziemy polegali na Ewangelii oraz Tym, który nas powołał – podsumował abp Michalik.
Druga część spotkania była poświęcona dyskusji z kapłanami, na temat bieżących problemów. Odniesiono się również do kwestii prób duszpasterskich w czasie pandemii.
W czasie minionych tygodni biskupi archidiecezji przemyskiej spotkali się ze wszystkimi dekanatami, a także z misjonarzami pochodzącymi z archidiecezji przemyskiej. Zazwyczaj kongregacje odbywają się dwa razy w roku w jesieni i na wiosnę i gromadzą wszystkich księży archidiecezji w trzech miejscach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.