Archidiecezja wrocławska czuwała na Jasnej Górze
19 września 2020 | 10:19 | xrk / hsz | Wrocław Ⓒ Ⓟ
To miejsce i ta kaplica były świadkami modlitwy Polaków w trudnych momentach naszej historii i jak się wiele razy przekonaliśmy Maryja nie pozostawiła nas nigdy samych – mówił abp Józef Kupny, zapraszając Dolnoślązaków do dorocznego czuwania na Jasnej Górze. Inicjatywa, która trwa nieprzerwanie od 20 lat każdego roku gromadziła prawie 5 tys. osób. W tym roku jednak ze względu na stan epidemii frekwencja była znacznie mniejsza.
W słowie skierowanym do wiernych przed rozpoczęciem czuwania pasterz Kościoła wrocławskiego mówił: – Czas, w którym żyjemy nie jest łatwy. Wciąż otacza nas niepewność związana z epidemią. Nadal wielu obawia się o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Niektórzy boją się czy ich miejsca pracy zostaną zachowane i czy będą mogli zapewnić byt swojej rodzinie. Oddajmy to wszystko w ręce Maryi, prosząc by – jak na weselu w Kanie Galilejskiej – poprosiła swojego Syna, aby zaradził naszym problemom.
Arcybiskup przewodniczył też Mszy św. rozpoczynającej czuwanie. Słowo Boże wygłosił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor wydziału duszpasterskiego wrocławskiej kurii, przypominając, że wrocławskie pielgrzymowanie zawsze wiąże się z przesłaniem nowego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się pierwsza niedzielą Adwentu, a którego myślą przewodnią są słowa: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” . – Chcemy częściej niż dotychczas karmić się Eucharystią, by powrócić do Eucharystii, by nie przyzwyczajać się do transmisji telewizyjnej czy radiowej – mówił ks. Krziżok. Podkreślił przy tym, że Maryja nie pozostawiła apostołów samych po zmartwychwstaniu Jezusa, ale trwała z nimi na modlitwie, uwielbieniu Boga i łamaniu chleba. – Chcemy od tego wieczernika narodu wrócić do naszych parafialnych wieczerników, by nasza dolnośląska ziemia stała się jak wielkie Betlejem, w którym rodzi się Chrystus – zaznaczył kaznodzieja.
Po Mszy św. wierni spotkali się w Kaplicy Cudownego Obrazu na modlitwie różańcowej, O 21.00 przeżywali wspólnie Apel Jasnogórski, a następnie czuwali do północy modląc się przed Jasnogórską Ikoną. Modlitwę prowadzili przedstawiciele wspólnot działających w archidiecezji wrocławskiej. O północy zaś zgromadzili się na pasterce maryjnej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, która zakończyła tegoroczne czuwanie.
Wrocławskie pielgrzymowanie na Jasną Górę odbywa się nieprzerwanie od 2000 r., kiedy archidiecezja wrocławska przeżywając jubileusz tysiąclecia swojego istnienia oddała się w macierzyńską niewolę Maryi. Pamiątką tego wydarzenia jest herb archidiecezji oraz pierścień milenijny, znajdujący się po lewej stronie jasnogórskiego wizerunku. Każdego roku w czasie czuwania metropolita wrocławski ponawia akt oddania archidiecezji w niewolę Matki Bożej. W tym roku akt ten został odmówiony przez abp. Kupnego po Mszy św. rozpoczynającej kilkugodziną modlitwę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.