Archiwum społeczne „mój profesor Wojtyła” już dostępne w sieci
07 grudnia 2023 | 13:06 | rw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego udostępniło w portalu zbioryspołeczne.pl archiwum „Mój profesor Wojtyła”. Celem wirtualnej kolekcji historii mówionej, związanej z Karolem Wojtyłą, jest zachowanie dla przyszłych pokoleń unikatowych świadectw związanych z pracą przyszłego papieża na uczelniach w Lublinie i Krakowie. Użytkownicy znajdą w sieci już niemal 90 wspomnień świadków historii.
W nowym archiwum społecznym znalazły się relacje bliskich współpracowników i studentów Karola Wojtyły z lat 1954-1978. Swoimi wspomnieniami podzielili się m.in. Zdzisław Cieszkowski, Zbigniew Piłasiewicz, Krystyna Wawryszuk, dr hab. Agnieszka Bender, prof. Adam Biela, ks. infułat Stanisław Olszówka, ks. prof. Andrzej Szostek MIC i ks. Szymon Fedorowicz.
„Archiwum społeczne „Mój profesor Wojtyła” to kolejna z inicjatyw Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, która w bardzo realistyczny sposób przybliża postać Karola Wojtyły, tym razem w świecie wirtualnym. Wyjątkowe wspomnienia świadków historii pokazują go jako profesora i nauczyciela w mniej znanym okresie życia. To unikatowe, pełne anegdot relacje, które rzucają światło na jego charakter. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zechcieli się nimi podzielić. Mam nadzieję, że nasza kolekcja będzie się wzbogacać” – mówi Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Karol Wojtyła był wykładowcą na uczelniach wyższych przez prawie ćwierć wieku, aż do wyboru na papieża. Był to okres jego intensywnej pracy dydaktycznej ze studentami. Prowadził wykłady, proseminaria oraz seminaria dla magistrantów i doktorantów. Kształcił swoich naukowych następców, ale też duchowo formował studentów poprzez rozmowy i wspólne wyjazdy. Wakacyjne wędrówki mocno integrowały społeczność akademicką z niezwykłym profesorem i pomagały budować relację mistrz–uczniowie.
Udostępnione właśnie archiwum „Mój profesor Wojtyła” powstało jako inicjatywa społeczna. Zaangażowani w realizację projektu wolontariusze i pracownicy Muzeum przeprowadzili wywiady ze świadkami historii.
„Prowadząc rozmowy z wychowankami, studentami, słuchaczami i współpracownikami Karola Wojtyły z uczelni, chcieliśmy odkryć nieznaną twarz bohatera. Każdy kontakt, każde spotkanie i każda rozmowa były dla nas inspirujące. Cieszę się, że w realizację projektu zaangażowali się nasi wolontariusze, rozwijając swoje zainteresowania i nawiązując przy tym nowe przyjaźnie” – mówi Zuzanna Pietrusińska z Działu Wolontariatu Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, koordynatorka projektu „Mój profesor Wojtyła”.
Archiwum „Mój profesor Wojtyła” jest dostępne w portalu Zbiory Społeczne prowadzonym przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Platforma prezentuje dokumenty życia społecznego, fotografie, nagrania audio i wideo, dodane i opisane w Otwartym Systemie Archiwizacji przez archiwistów społecznych. Archiwum „Mój profesor Wojtyła” jest już 244 kolekcją zbiorów niematerialnych dostępną dla użytkowników portalu.
Archiwum społeczne „Mój profesor Wojtyła” jest inicjatywą otwartą. Nadal można przekazywać lub udostępniać do digitalizacji zdjęcia, relacje, listy, dzienniki oraz inne pamiątki materialne i dzielić się wspomnieniami. Kontakt do zespołu archiwum społecznego jest dostępny na stronie internetowej Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Realizację projektu „Mój profesor Wojtyła” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami projektu są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Centrum Archiwistyki Społecznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.