Arcybiskup do Benedykta XVI: korygowanie panującego papieża jest nierealistyczne
13 stycznia 2020 | 19:00 | pb (KAI/La Stampa) | Monreale Ⓒ Ⓟ
Korygowanie panującego papieża jest nierealistyczne – uważa ordynariusz sycylijskiej archidiecezji Monreale abp Michele Pennisi, komentując książkę Benedykta XVI i kard. Roberta Saraha „Z głębi naszych serc”, w której m.in. bronią celibatu kapłańskiego. Tymczasem włoski hierarcha przypomina, że „celibat kapłański nie jest dogmatem teologicznym, lecz jest tradycją przydatną duszpastersko i duchowo”.
Dzieli się doświadczeniem swej archidiecezji, na której terenie znajduje się enklawa katolików rytu bizantyjskiego w Piana degli Albanesi, gdzie pracują zarówno duchowni żonaci, jak i żyjący w celibacie. – I na pewno nie można powiedzieć, że wśród duchownych żonatych jest mniejsze oddanie Bogu i Kościołowi – zaznacza abp Pennisi.
Wyjaśnia, że brak zgody na zniesienie celibatu w Kościele łacińskim tłumaczy się jego „użytecznością z punktu widzenia duchowego i kościelnego”. Tradycyjnie bowiem „uważa się, że celibat umożliwia całkowite oddanie się swojej misji”. – Ale nie oznacza to, że nie dzieje się to również w przypadku kleru żonatego. W Kościołach prawosławnych nie żenią się biskupi i mnisi. W Kościele łacińskim prezbiterzy są celibatariuszami, a diakoni stali nie – przypomina arcybiskup Monreale.
Dodaje, że „od Soboru Watykańskiego II dyskutuje się o «viri probati», czyli o święceniu żonatych mężczyzn w starszym wieku o wypróbowanej wierze, którzy mogliby odprawiać Msze św. we wspólnotach, którym brakuje kapłanów i gdzie trudno jest kapłanowi regularnie docierać. W 1971 r. ta propozycja została przedstawiona biskupom, ale zyskała niewielkie poparcie”. Jednak brakowi księży można zapobiegać także poprzez „poszerzenie” pewnych posług kościelnych.
Abp Pennisi podkreśla, że niedawne zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii przedstawiło konkretne propozycje w tej sprawie, ale liczy się decyzja papieża. Jednak „nierealistyczna jest sytuacja, że panujący papież zostanie skorygowany lub ograniczony przez przeciwstawne poglądy”. To „do papieża należy” synteza prac synodalnych i „danie wskazówek dla dobra Kościoła”, trzeba więc na nie poczekać. – Może to być decyzja dotycząca nie całego duchowieństwa, lecz jedynie określonych sytuacji lub dająca możliwość święcenia żonatych mężczyzn – mówi włoski hierarcha.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.