Arcybiskup Lenga odznaczony Krzyżem Komandorskim
02 września 2011 | 19:29 | ra, kg (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odebrał z rąk wojewody wielkopolskiego Piotra Florka abp Jan Paweł Lenga, marianin, rezydent domu zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu.
Był on pierwszym i długoletnim administratorem apostolskim Kazachstanu i Azji Środkowej, a następnie biskupem diecezji karagandzkiej w Kazachstanie. Odznaczenie zostało nadane abp. Janowi Pawłowi Lendze przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji prezydenta RP abp Lenga został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych i krzewienie polskości w Kazachstanie”.
„Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest to order, który nadaje się obywatelom polskim, którzy urodzili się za granicą, bądź też obywatelom polskim, którzy mieszkają poza granicami naszego kraju. W związku z posługą, którą ksiądz arcybiskup pełnił przez 36 lat w dalekiej Azji, Minister Spraw Zagranicznych wystąpił do Prezydenta RP o nadanie tak zaszczytnego odznaczenia” – powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek podczas uroczystości wręczenia orderu abp. Lendze.
Dziękując za przyznanie odznaczenia 61-letni obecnie hierarcha przybliżył przybyłym na uroczystość historię swojej posługi w Kazachstanie i na stepach dalekiej Azji.
„Urodziłem się na Ukrainie, mam obywatelstwo kazachskie, uczyłem się w podziemiu w seminariach na Litwie i na Łotwie, służyłem w republikach Środkowej Azji, a okazuje się, że nagroda czeka na mnie w Polsce. Nigdy o tym nawet nie marzyłem, a tu taka niespodzianka. Dziękuję tym, którzy obserwowali moją pracę, dziękuję Panu Prezydentowi, że podjął taką decyzję” – powiedział laureat.
Jan Paweł Lenga urodził się 28 marca 1950 w polskiej rodzinie w Gródku (Horodok) na Ukrainie. Jego rodzina przeprowadziła się na Łotwę, gdzie przyszły kapłan pracował jako robotnik na kolei. Raz w tygodniu jeździł do zakonnika ze Zgromadzenia Księży Marianów, odbywając w ten sposób roczny nowicjat. Z Łotwy przeniósł się do Kowna na Litwie, gdzie istniało jedno z dwóch w ówczesnym Związku Radzieckim seminariów duchownych. Ukończył je potajemnie i także w ukryciu przyjął święcenia kapłańskie 28 maja 1980 r. z rąk bp. Vincentasa Sladkevičiusa (późniejszego kardynała). W 1981 r. przybył do Kazachstanu, gdzie posługę duszpasterską pełnił przez 10 lat.
13 kwietnia 1991 r. Jan Paweł II mianował ks. Lengę przełożonym utworzonej w tym samym dniu administratury apostolskiej Kazachstanu i Azji Środkowej, wynosząc go jednocześnie do godności biskupa tytularnego Arby. Sakrę biskupią otrzymał 26 maja 1991 r. Gdy 7 lipca 1999 papież utworzył diecezję karagandzką, jej pierwszym ordynariuszem mianował biskupa Lengę. Po kolejnej reorganizacji struktur Kościoła Katolickiego w Kazachstanie i utworzeniu tam metropolii 17 maja 2003 r., diecezja karagandzka podporządkowania została metropolii Najświętszej Maryi w Astanie, jednakże bp Jan Paweł Lenga jako pierwszy hierarcha katolicki Kazachstanu decyzją Ojca Świętego uzyskał tytuł arcybiskupa „ad personam”.
5 lutego 2011 Benedykt XVI odwołał abp. Jana Pawła Lengę z urzędu ordynariusza Karagandy, który odtąd jest rezydentem Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.