Arcybiskup odmówił
18 czerwca 2011 | 08:54 | ts / ju. Ⓒ Ⓟ
Na znak protestu przeciwko projektowi ustawy w sprawie rozdziału Kościoła i państwa w Księstwie Liechtensteinu, a także niedawnych inicjatyw na rzecz aborcji i związków homoseksualnych abp Wolfgang Haas nie odprawi Mszy św. w święto narodowe, 15 sierpnia.
Poinformowała o tym 17 czerwca archidiecezja Vaduz na swojej stronie internetowej.
Archidiecezja uważa, że sprawę rozdziału Kościoła i państwa powinien regulować konkordat oraz odpowiednie układy ze wspólnotami religijnymi. Państwo natomiast uchwala „jednostronne ustawodawstwo”. Przypomniano jednocześnie, że już jakiś czas temu Stolica Apostolska zwracała się do Domu Książęcego, chcąc podjąć rozmowy na temat konkordatu.
Odmawiając odprawienia Mszy św. abp Haas oświadczył, że nie tylko kwestionuje tym samym łączenie liturgii z aktem państwowym 15 sierpnia, lecz uważa to za „niewłaściwy i niepoważny znak wobec opinii publicznej”. Oddzielając Eucharystię w uroczystość Wniebowzięcia NMP od oficjalnego aktu państwowego hierarcha pragnie „podkreślić, że naszemu Kościołowi nie chodzi ani o uprzywilejowaną pozycję, ani o specjalny status”.
Powodem sporu między państwem i Kościołem są nieustanne dyskusje m.in. wokół uchwalonej przez Landtag ustawy o równych prawach dla partnerów jednej płci oraz inicjatywa wprowadzająca możliwość aborcji.
Status Kościoła katolickiego w Liechtensteinie jest niejasny od chwili utworzenia przez papieża pod koniec 1997 r. archidiecezji Vaduz, obejmującej terytorium księstwa. Do tego czasu wchodziło ono w skład szwajcarskiej diecezji Chur. Obowiązującą obecnie podstawę prawną stanowi ustawa z 1870 r. Dotychczas w księstwie liczącym 36 tys. obywateli, 80 proc. stanowią katolicy.
Według archidiecezji Vaduz projekt tzw. ustawy o wspólnotach wyznaniowych jest „całkowicie nieprzekonywujący”. Nie odpowiada on „życzeniu Kościoła katolickiego, zmierzającemu do całkowitego uniezależnienia i rozdziału Kościoła i państwa” oraz nie przynosi Kościołowi większej samodzielności – głosi oświadczenie, opublikowane 16 czerwca na stronie internetowej archidiecezji. Ponadto nie miał miejsca dialog między rządem i przedstawicielami Kościoła – dodaje się w oświadczeniu.
Jednym z elementów nowej regulacji prawnej ma być model finansowania, w oparciu o który wspólnoty wyznaniowe będą otrzymywały od państwa pomoc finansową na działalność pożyteczną społecznie. Z drugiej strony źródło finansowania mają zapewnić pieniądze podatników z podatków od własności oraz wynagrodzeń.
Ta inicjatywa państwa skłoniła katolickich biskupów Liechtensteinu oraz Watykan do rozpoczęcia rozmów na temat konkordatu. Ideę popiera papież Benedykt XVI.
Kościół obawia się ponadto, że w przyszłości państwo będzie chciało mieć nadzór nad instytucjami oświatowymi wspólnot wyznaniowych.
Położone między Austrią i Szwajcarią Księstwo Liechtensteinu jest jednym z najmniejszych państw świata, jego powierzchnia wynosi 160 km kw. Na czele konstytucyjnej monarchii stoi obecnie książę Jan Adam II Liechtenstein, zaś koregentem jest jego syn Alojzy III Liechtenstein.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.