Arcybiskup prawosławny o potrzebie współpracy z grekokatolikami
27 sierpnia 2015 | 10:36 | kg (KAI/RISU) / mz Ⓒ Ⓟ
Nowe stulecie ze swymi wyzwaniami wymaga bliskiej współpracy prawosławnych i grekokatolików – uważa prawosławny biskup charkowsko-połtawski abp Igor (Isiczenko).
Wraz z grupą księży z Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (Odnowionego; UAKP) jest on gościem trwającej obecnie w Iwanofrankowsku VI sesji Soboru Patriarszego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).
W wypowiedzi dla ukraińskiego programu „Żywa Telewizja” hierarcha oświadczył, że chętnie przyjął zaproszenie na obrady, jakie skierował doń osobiście arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk. Wyjaśnił, że hasło Soboru: „Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem” jest ważne dla wszystkich Kościołów w tym kraju, „zarówno tych tradycyjnych, jak i nietradycyjnych”.
Abp Igor zaznaczył, że duchowe życie człowieka kształtuje wspólnota parafialna, do której należy. Spowolnione życie parafii, będące spuścizną minionych lat, stanowi istotną przeszkodę na drodze dynamizacji obecności Kościoła w rzeczywistości ukraińskiej – stwierdził gość z Charkowa.
Jego zdaniem Kościół, zwłaszcza prawosławny, wyszedł z realiów Związku Sowieckiego, obciążony wieloma ograniczeniami. Władze „zabraniały nam kaznodziejstwa, nauczania dzieci, prowadzenia działalności dobroczynnej itd. i tego wszystkiego musimy się uczyć obecnie” – oświadczył hierarcha prawosławny.
W tym kontekście zwrócił uwagę, że odejście starszego pokolenia, wychowanego w większości w tradycji galicyjskiej przełomu XIX i XX wieków, staje się dla Ukraińców na całym świecie nowym, ważnym etapem, który trzeba przejść, żyjąc już w nowej kulturze kaznodziejskiej. „Właśnie dlatego nowe wyzwania misji XXI stulecia są czynnikiem jednoczącym prawosławnych i grekokatolików” – zapewnił biskup.
Abp Igor (imię świeckie – Jurij; Isiczenko) urodził się 28 stycznia 1956 w Baszkirii, ale od najmłodszych lat mieszka w Charkowie. Tam ukończył w 1979 studia w zakresie języka i literatury ukraińskiej, które nadal wykłada na miejscowym uniwersytecie. W 1992 rozpoczął działalność jako mnich w UAKP, święcenia kapłańskie przyjął 4 stycznia 1993 a już 12 sierpnia tegoż roku został wyświęcony na biskupa charkowsko-połtawskiego. Od 29 maja 1997 ma tytuł arcybiskupa.
W maju 2003 doszło do poważnych nieporozumień między nim a ówczesnym zwierzchnikiem UAKP metropolitą Metodym i w efekcie abp Igor wystąpił z tego Kościoła, tworząc z czasem nową strukturę pod nazwą Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny – Odnowiony ( UAKP-O), który w praktyce obejmuje tylko eparchię (diecezję) charkowsko-połtawską i pojedyncze parafie w innych częściach kraju.
Arcybiskup znany jest z życzliwego stosunku do UKGK i w kwietniu br. powołał do życia komisję ds. ustanowienia wspólnoty eucharystycznej i jedności organizacyjnej z grekokatolikami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.