Arcybiskup Schick: kardynał Wyszyński bronił wolności
12 września 2021 | 13:18 | ts (KAI) | Bamberg Ⓒ Ⓟ
Wśród gości dzisiejszych uroczystościach beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej obecna była także delegacja Kościoła katolickiego Niemiec z arcybiskupem Ludwigiem Schickiem. Arcybiskup Bambergu, przewodniczący Komisji Episkopatu Niemiec ds. Kościoła Powszechnego, jest współprzewodniczącym grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski. Według informacji biura prasowego archidiecezji, abp Schick podkreślił 10 września, że kard. Wyszyński był „bojownikiem oporu przeciwko totalitaryzmowi i bezbożności”. Pokrótce przytoczył życiorys przyszłego błogosławionego i dodał, że w Polsce nazywany jest ”Prymasem Tysiąclecia” .
Abp Schick przypomniał swoim wiernym, że kard. Wyszyński ze wszystkich sił bronił przed różnymi systemami totalitarnymi wiary chrześcijańskiej, będącej ważnym elementem tożsamości narodu polskiego. „Miał świadomość, że bez Boga brakuje klamry, która trzyma całość, i wewnętrznej siły nośnej dla tej całości”, powiedział abp Schick i dodał: „Historia Polski i Europy w XX wieku pokazała, że miał rację”.
Arcybiskup Bambergu podkreślił, że Niemcy mają wobec kardynała wielki dług wdzięczności, ponieważ był on jednym z polskich biskupów na Soborze Watykańskim II, który w 1965 r. wystąpił z inicjatywą pojednania i był współautorem listu do biskupów niemieckich ze słynnym zdaniem: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Opierając się atakom komunistycznych władców i ich sojuszników w Polsce, bronił tej inicjatywy podczas pielgrzymki przed ponad milionem ludzi.
Kard. Wyszyński przewodniczył również delegacji Konferencji Episkopatu Polski do Niemiec w 1978 roku, na trzy tygodnie przed wyborem Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II, co przyczyniło się do pojednania między Niemcami i Polakami, wyjaśnił abp Schick. „Wraz z naszymi polskimi sąsiadami radujemy się z beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego i prosimy, aby wraz ze świętym papieżem Janem Pawłem II umacniał z nieba chrześcijańskie korzenie oraz Ewangelię pojednania i pokoju w Europie i dla Europy”, zapewnił współprzewodniczącym grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.