Drukuj Powrót do artykułu

Argentyna: Kościół przeciwny depenalizacji używania narkotyków

05 stycznia 2009 | 00:08 | Radio Watykańskie // maz Ⓒ Ⓟ

Kościół w Argentynie po raz kolejny zaprotestował przeciwko spodziewanej depenalizacji używania narkotyków. Ostateczną decyzję ma podjąć w lutym Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości. Publiczna debata w tej sprawie, zainicjowana przez argentyńskie ministerstwo sprawiedliwości, trwała przez ubiegły rok.

Według oficjalnych danych, w Argentynie wciąż rośnie spożycie środków odurzających, co może być dodatkowym argumentem, by uznać karanie tego procederu za niezgodne z konstytucją. Zgodnie z projektem niekaralne byłoby zatem posiadanie „niewielkich ilości” narkotyków przeznaczonych na własny użytek.

Takie pobłażliwe podejście do sprawy budzi zasadniczy sprzeciw Kościoła. Eduardo Serantes z Komisji „Iustitia et Pax” argentyńskiego episkopatu zwraca uwagę, że chodzi tu o ludzkie życie, stąd proponowane rozwiązanie jest nie do przyjęcia.

Kościół wielokrotnie alarmował, że uzależnienia i handel narkotykami stanowią jeden z najpoważniejszych problemów społecznych Argentyny. Jak podkreśla z kolei bp Jorge Lozano, spodziewana decyzja o depenalizacji używania narkotyków jest znakiem poddania się państwa w walce z tą plagą. Zdaniem hierarchy wprowadzenie kazuistycznego zapisu o „niewielkich ilościach” otwiera prawniczą puszkę Pandory, gdy tymczasem państwo nie daje wystarczającego wsparcia obywatelskim inicjatywom walki z uzależnieniami. „Powiedzmy sobie otwarcie: narkotyki to śmierć – napisał ordynariusz Gualeguaychú. – Dać im więcej miejsca w życiu młodzieży znaczy pozwolić rosnąć śmierci”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.