Drukuj Powrót do artykułu

Argentyna nakazuje bp. Williamsonowi opuszczenie kraju

20 lutego 2009 | 10:51 | st[KAI/AFP] / ro Ⓒ Ⓟ

Władze Argentyny wezwały negującego Holokaust biskupa Richarda Williamsona z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X do opuszczenie kraju. Komunikat w tej sprawie opublikowano wczoraj w Buenos Aires.

Minister Spraw Wewnętrznych, Florencio Randazzo poinformował, iż Krajowy Urząd ds. Migracji wezwał obywatela brytyjskiego, Richarda Williamsona do bezwzględnego opuszczenia Argentyny przed upływem dziesięciu dni. W przeciwnym wypadku zostanie on wydalony siłą.

Zaznaczył, iż negacjonistyczne wypowiedzi lefebrystycznego hierarchy głęboko zraniły społeczeństwo argentyńskie, naród żydowski i całą ludzkość. Jednocześnie podkreślono, iż w podaniu o zezwolenie na pobyt biskup wprowadził władze w błąd. Poinformował bowiem, że ma być zatrudniony przez stowarzyszenie obywatelskie „Tradycja”, podczas gdy w istocie był księdzem i rektorem seminarium Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Moreno.

Równocześnie przedstawiciel Urzędu ds. Wyznań Guillermo Oliveri zaznaczył, że biskupowi Williamsonowi przysługuje prawo do odwołania się od tej decyzji, co nie oznacza jednak odwołania nakazu opuszczenia Argentyny.

O osobie bp. Richarda Williamsona, z którego 21 stycznia Benedykt XVI zdjął ekskomunikę za przyjęcie sakry bez zgody papieża w 1988 r. stało się głośno w związku z opublikowanym również 21 stycznia wywiadem dla telewizji szwedzkiej. Negował on zarówno samo istnienie komór gazowych, w których hitlerowcy mordowali Żydów jak i liczbę ofiar Holokaustu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.