Drukuj Powrót do artykułu

Argentyna zaskoczona

14 marca 2013 | 08:07 | pb / br Ⓒ Ⓟ

Z wielkim zaskoczeniem media argentyńskie poinformowały o wyborze kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża. Uznały to za znak przemian w łonie Kościoła katolickiego – donosi z Buenos Aires francuski dziennik „La Croix”.

Telewizja podkreśla, że pierwszy papież z kontynentu amerykańskiego jest jednocześnie pierwszym jezuitą na tronie św. Piotra, a także synem włoskich emigrantów, choć urodzonym już w Argentynie.

Biskup pomocniczy archidiecezji Buenos Aires Eduardo Garcia również nie krył swego zaskoczenia. Uznał, że wybór papieża Franciszka wynika z logiki Bożej, która nie jest zbieżną z logiką ludzką. Zaprosił mieszkańców stolicy na Mszę św. dziękczynną w katedrze w Buenos Aires, którą odprawił w godzinach nocnych czasu warszawskiego.

Według niego kard. Bergoglio został wybrany ze względu na swą „pokorę, bliskość z ludźmi, głęboką miłość i przekonanie, że Kościołem jest cały lud Boży, a nie tylko jego hierarchia”.

Biskupa Garcię zdumiał także wybór imienia Franciszek, gdyż obecny papież znany jest jako czciciel św. Józefa.

Wracający z pracy mieszkańcy Buenos Aires przychodzili do katedry, aby w modlitwie podziękować Bogu za wybór ich rodaka na papieża. Wszyscy wyrażają swe zaskoczenie, niektórzy płaczą ze wzruszenia. Nie spodziewali się bowiem, że kiedykolwiek Argentyńczyk zostanie Biskupem Rzymu, a teraz są dumni z wyboru kard. Bergoglio.

W kraju, w którym króluje piłka nożna, nie umknął uwagi fakt, że nowy papież kibicuje jednej ze znaczących drużyn lokalnych, San Lorenzo, grającej w niebiesko-czerwonych koszulkach. Niektórzy stawiają już nowego Ojca Świętego na równi z dwoma wielkimi idolami sportu argentyńskiego: Diego Maradoną i Lionelem Messim – pisze Éric Domergue w korespondencji z Buenos Aires.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.