Ars Celebrandi – warsztaty z dawną liturgią i muzyką
01 czerwca 2019 | 09:57 | dg / Ars Celebrandi / pw | Licheń Ⓒ Ⓟ
Szósta edycja liturgicznych warsztatów Ars Celebrandi odbędzie się w licheńskim sanktuarium w dniach 11-18 lipca 2019 r. Pasjonaci wielowiekowej rzymskiej liturgii i chorałowego śpiewu będą mieli okazję do rozwijania swoich zdolności w celebrowaniu ku chwale Bożej tradycyjnych katolickich rytuałów.
Misją warsztatów Ars Celebrandi jest realizowanie słów papieża Benedykta XVI: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe”.
Tegoroczna edycja warsztatów, już szósta, odbędzie się w dniach 11-18 lipca 2019 r. w licheńskim sanktuarium maryjnym, posiadającym bardzo dobre warunki do sprawowania licznych Mszy św. i nabożeństw oraz infrastrukturę dla wygodnego pobytu około 220 uczestników. Taka liczba osób sprawia, że Ars Celebrandi to największe warsztaty liturgiczne w Europie.
Po kilku latach istnienia warsztaty Ars Celebrandi stały się imprezą o charakterze międzynarodowym; w tym roku oprócz uczestników z Polski oczekujemy też osób z Białorusi, Ukrainy, Estonii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji, Szkocji, Austrii i innych krajów. Dla potrzeb uczestników nie rozumiejących języka polskiego utworzona została, jak w ubiegłym roku, angielskojęzyczna grupa warsztatowa.
Warsztaty Ars Celebrandi są przeznaczone dla kapłanów, kleryków, ministrantów i śpiewaków kościelnych, którzy pragną poznawać nadzwyczajną formę rytu rzymskiego i doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie, odpowiednio do rodzaju posługi. Wśród kilkudziesięciu zgłoszonych kapłanów i kleryków reprezentowane będą również zakony: pijarów, pallotynów, werbistów, cystersów, sercanów, dominikanów, kapucynów i in. Warto podkreślić, że przeważająca większość uczestników to osoby poniżej 30. roku życia.
Warsztaty i wykłady dla uczestników będą prowadzili doświadczeni kapłani, ceremoniarze i muzycy kościelni. Na warsztatach kapłańskich kapłani i klerycy będą się uczyli celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a także sprawowania innych sakramentów. Warsztaty ministranckie będą obejmowały naukę służenia do Mszy św. oraz godzin kanonicznych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a ponadto kalendarza liturgicznego, podstaw Triduum Paschalnego, przygotowywania innych sakramentów niż Msza św. oraz zasad organizowania ceremonii liturgicznych. Uczestnicy warsztatu muzycznego, podzieleni na męską i żeńską scholę gregoriańską, będą przygotowywać i wykonywać wszelkie śpiewy mszalne (częściowo także śpiewy głównych godzin brewiarzowych), przypadające na dany dzień lub obchód i zawarte w oficjalnych kościelnych wydaniach śpiewu gregoriańskiego. Prowadzone będą również zajęcia z tradycyjnego śpiewu nabożnego w języku polskim. Wszystkie zdobywane umiejętności uczestnicy będą od razu wykorzystywali podczas celebrowanych codziennie licznych Mszy św. i nabożeństw. Zapewne, jak co roku, odbędzie się też przynajmniej kilka „trydenckich prymicji”.W tym roku wyjątkowo interesującym punktem programu będzie uroczysta Msza św. w rycie dominikańskim z asystą wyższą, sprawowana 15 lipca o godz. 13.40 w bazylice licheńskiej. Ryt dominikański jest własnym obrządkiem liturgicznym zakonu dominikańskiego, który obowiązywał w tym zakonie od jego początków aż do 1969 r. Prawo celebrowania w nim mają wyłącznie dominikanie. Ma on własne księgi liturgiczne i własny śpiew chorałowy. Od reformy papieża Pawła VI zakon dominikański używa nowej liturgii rzymskiej, dlatego możliwość uczestnictwa w Mszy św. sprawowanej w rycie dominikańskim jest wyjątkową okazją.
Warsztaty „Ars Celebrandi” są organizowane przez Stowarzyszenie Una Voce Polonia i posiadają honorowy patronat bp. Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.