Artyści z całej Polski na wielkim święcie muzyki ludowej „Jawor u źródeł kultury”
18 czerwca 2023 | 15:35 | dziar | Tokarnia Ⓒ Ⓟ
Niedziela 18 czerwca w Parku Etnograficznym w Tokarni to wielkie ogólnopolskie święto muzyki ludowej, czyli „Jawor u źródeł kultury”, od 2022 r. mające charakter ogólnopolski. Do świętokrzyskiego zjechały zespoły i instrumentaliści z całego kraju.
Jak podkreślają członkowie ludowych formacji – bardzo bliska jest im muzyka religijna; przygotowują oprawy Mszy św., koncerty pieśni wielkopostnych i kolęd, pielęgnują śpiewanie przy kapliczkach, o czym mówili członkowie „Echa Łysicy” i „Masłowianie”. – Kulturowa ludowa jest nierozerwalnie związana z naszą wiarą, którą pielęgnujemy i szanujemy. Nasze wydarzenia rozpoczyna zawsze Msza św. – mówią KAI artystki z Rzeszowszczyzny.
Inicjatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej jest Polskie Radio Kielce, które od 2010 r. honoruje artystów i twórców ludowych regionu świętokrzyskiego nagrodą „Jawor u źródeł kultury”. Wśród gości wydarzenia są minister Anna Krupka, wiceminister Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń, starosta kielecki Piotr Gębski i in.
Dzisiejsze wydarzenie w skansenie rozpoczęła Msza święta polowa przy zabytkowym kościele z Rogowa, którą celebrował ks. Dariusz Miler, kapłan z miejscowej parafii Wolica – Tokarnia. W homilii podkreślał m.in. zakorzenienie folkloru w wierze i dzielenie się talentem muzycznym z innymi.
Po Eucharystii, w oprawie zespołu Bolechowiczanie, uczestnicy festiwalu przeszli przed scenę główną w okolicach dworu z Suchedniowa, gdzie trwają występy artystyczne.
Rozpoczęli je goście specjalni – artyści z operetki w Budapeszcie, z pokazem m.in. żywiołowych tańców węgierskich. Na scenie zaprezentował się także Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Ludowy „Gajkowianie” z Gajkowa. To zespól wielopokoleniowy, bo śpiewają w nim babcie, ich córki, wnuczki oraz małżeństwa.
Piotr Pręgowski, aktor znany m.in. z roli Pietrka w serialu „Ranczo”, współprowadzący, obok Magdaleny Sitek w Polskiego Radia Kielce tegoroczny festiwal przyznał, że ta impreza jednoczy ludowych artystów z całej Polski. Zachęcał, aby nadać jej ogólnopolski charakter.
Dzisiaj w plenerach skansenu w Tokarni zaprezentowały się m.in. ponadto: Regionalny Zespół Śpiewaczy „Małokończanie”, Zespół „Warnijsko Kapela”, Kapela „Siemiechowianie”, Zespół „Podegrodzcy Chłopcy”, Kapela Gamerka, Zespół Ludowy „Krajka”, Młodzieżowa Kapela Dudziarzy Wielkopolskich „Sokoły”.
Natomiast wczoraj – w sobotę 17 czerwca odbywały się barwne prezentacje w Kielcach – i byli to najlepsi wykonawcy z Kielecczyzny. Zatańczyli i zaśpiewali m.in.: „Piekoszowianie”, „Rozśpiewana Gromada” z Korytnicy ZPiT Żeromszczyzna”, ZPiT „Łopuszno”, Kapela Edwarda Goli i Monika Walas, Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy”, ZPiT „Wincentowianie”.
Najlepszym zespołem ludowym okazało się „Echo Łysicy” z Bielin, świętujące w tym roku -15 lecie.
W kategorii kapela ludowa zwyciężyła „Kapela Edwarda Goli” z Sędziszowa – skrzypka i kompozytora. – Gramy utwory ludowe zapoczątkowane w regionie jędrzejowskim, skąd pochodziły kapele Jana Jawora czy mojego nauczyciela Stefana Ostrowskiego. Jesteśmy notowani wysoko, bo ciągle pracujemy nad repertuarem – mówił Edward Gola.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.