Asteroida nazwana imieniem Włoszki, która przeżyła Auschwitz
27 stycznia 2021 | 17:51 | ts (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Jedna z asteroid została nazwana imieniem Liliane Segre, włoskiej senator, która przeżyła niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Poinformowano o tym 26 stycznia podczas kongresu uniwersytetu w Trieście i miejsca pamięci „Haus der Wannsee” w Berlinie, zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Numer porządkowy asteroidy: 75190 jest taki sam, jak numer, który wytatuowano na ramieniu dziś 90-letniej byłej więźniarki, kiedy z transportem została przywieziona do Auschwitz-Birkenau.
Według portalu informacyjnego włoskiego Instytutu Astrofizyki, Segre napisała, że pragnie, aby jej nazwisko i “numer, do jakiego został zredukowany każdy z nas w Auschwitz, zostały przeniesione na jakieś ciało niebieskie jako znak pamięci i przypomnienia, ‘że to się zdarzyło’ i że może się znowu wydarzyć, jeśli nie będzie informacji, wiedzy, świadomości i odpowiedzialności”. Asteroida, która między Marsem i Jupiterem krąży wokół Słońca z okresem orbitalnym 3,74 lata, nosi teraz nazwę „75190 Segreliliana”.
W swojej biografii „Dopóki świeci moja gwiazda” Segre opowiada, jak dla niej, jako nastolatki w Auschwitz, miejscem ucieczki stała się gwiazda. „Odkryłam ją pewnego wieczoru na czystym niebie, kiedy strażnicy dali nam kilka minut spokoju. Od tego wieczora, każdego dnia, gdy zapadał zmrok, szukałam jej, rozmawiałam z nią. Byłam szczęśliwa, kiedy ją znowu znalazłam; to znaczyło, że minął kolejny dzień” – wyznała.
We Włoszech Liliane Segre przez dziesięciolecia prowadził kampanię na rzecz uświadamiania młodym pokoleniom zbrodni narodowego socjalizmu. W 2018 roku prezydent Sergio Mattarella mianował ją dożywotnim senatorem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.