Audiencja o pokoju
23 marca 2011 | 15:30 | st (KAI) / sz Ⓒ Ⓟ
Świat potrzebuje dziś pokoju – powiedział papież podczas audiencji ogólnej. Przypomniał żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku świętego Wawrzyńca z Brindisi, wybitnego kaznodzieję i obrońcę katolicyzmu w dobie Reformacji.
Środowa audiencja z udziałem ok. 10 tys. pielgrzymów odbyła się po raz pierwszy w tym roku na placu św. Piotra.
Mówiąc o duchowości św. Wawrzyńca z Brindisi, Ojciec Święty podkreślił znaczenie działań kapucyna na rzecz pokoju, prowadzonych poprzez ważne misje dyplomatyczne, by rozstrzygnąć kontrowersje i sprzyjać zgodzie między państwami europejskimi zagrożonymi w tych czasach przez imperium ottomańskie. „Autorytet moralny jakim się cieszył, sprawiał, że był on poszukiwanym i wysłuchiwanym doradcą” – przypomniał papież.
Ojciec Święty podkreślił także kompetentne zaangażowanie św. Wawrzyńca w obronę wiary katolickiej w okresie Reformacji, odpierając argumenty protestantów w oparciu o dane biblijne i patrystyczne.
„Sukces, jakim cieszył się Wawrzyniec, pomaga nam zrozumieć, że także dziś rozwijając z tak wielką nadzieją i entuzjazmem dialog ekumeniczny, konfrontacja z Pismem Świętym, odczytywanym w Tradycji Kościoła, stanowi element niezbędny, o fundamentalnym znaczeniu, jak o tym przypomniałem w adhortacji apostolskiej Verbum Domini” – powiedział papież.
Benedykt XVI wskazał na znaczenie jakie kaznodziejstwo św. Wawrzyńca miało także dla ludzi prostych, przypominając im o potrzebie konsekwentnego życia wiarą. „Także dziś nowa ewangelizacja potrzebuje apostołów dobrze przygotowanych, gorliwych i mężnych, aby światło i piękno Ewangelii zwyciężyły nad nurtami kulturowymi relatywizmu etycznego, indyferentyzmu religijnego i przekształciły różne sposoby myślenia i działania w autentyczny humanizm chrześcijański” – stwierdził Ojciec Święty.
Benedykt XVI podkreślił również bogate życie duchowe św. Wawrzyńca z Brindisi, o którym powiedział, że stanowi wzór dla każdego kapłana, aby unikać aktywizmu, zapominając o głębokich motywach swej posługi. Zaznaczył, iż chwila modlitwy jest najważniejsza w życiu kapłańskim. „Modlitwa jest pierwszą posługą jaką należy składać względem wspólnoty” – przypomniał papież.
Przeczytaj katechezę Benedykta XVI
Ojciec Święty pozdrowił tradycyjnie przybyłych do Watykanu pielgrzymów z Polski, wśród których byli m.in. uczestnicy Rekolekcji Podhalańskich. Zwracając się do nich, przypomniał o znaczeniu rekolekcji wielkopostnych.
„Witam serdecznie obecnych tu pielgrzymów polskich. Wielki Post wzywa nas do podejmowania umartwień i życia pokutnego, by pełniej uczestniczyć w cierpienia Chrystusa i Jego męce. Szczególną okazją do refleksji, rachunku sumienia są rekolekcje wielkopostne. Wyrażam radość, że w Polsce tak chętnie w nich uczestniczycie. Niech one pomagają wam przemieniać życie i być bliżej Boga. Wam wszystkim i uczestnikom rekolekcji parafialnych z serca błogosławię” – mówił papież do Polaków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.