Audiencja ogólna: Benedykt XVI o Rupercie z Deutz
09 grudnia 2009 | 13:42 | st (KAI) / kw Ⓒ Ⓟ
Swą katechezę Benedykt XVI poświęcił myśli wpływowego benedyktyńskiego teologa, egzegety i autora dzieł liturgicznych, Ruperta z Deutz (ok. 1075-1129).
Ojciec Święty zaznaczył, że ten płodny pisarz, aktywny w wielu istotnych dyskusjach teologicznych swej epoki z determinacją bronił realnej obecności Chrystusa w Eucharystii. W auli Pawła VI obecnych było ok. 6 tys. wiernych. Na zakończenie audiencji Ojciec Święty wręczył Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II znanemu francuskiemu filozofowi, André Glucksmannowi.
Papież przypomniał, że w dziele „Liber de divinis officiis” Rupert z Duetz wskazywał na kontynuację obecności wcielonego Chrystusa w postaciach eucharystycznych, Ciała i Krwi Pańskiej. Zauważył, że istnieje dzisiaj niebezpieczeństwo traktowania Eucharystii jedynie w kategoriach rytu wspólnotowego czy socjalizacji. „Zbyt łatwo zapominamy, że w Eucharystii jest realnie obecny Zmartwychwstały Chrystus i daje się w nasze ręce, by nas wyrwać i włączyć w Jego Ciało nieśmiertelne, aby prowadzić nas w ten sposób ku nowemu życiu. Ta wielka tajemnica, że Pan jest obecny w całej swej realności powinna być przedmiotem adoracji i nieustannie nowego umiłowania. „W tym kontekście pragnę zacytować słowa Katechizmu Kościoła Katolickiego, niosące w sobie owoce dwóch tysięcy lat medytacji wiary i refleksji teologicznej: „W Najświętszym Sakramencie Eucharystii «są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus»” – stwierdził Benedykt XVI. Przypomniał zarazem, że Rupert z Duetz polemizował z Berengariuszem z Tours, który w 1077 r. twierdził, że chleb i wino w trakcie Mszy św. pozostają w zasadzie tym, czym były, nie ulegają żadnej istotnej przemianie, a tylko stają się szczególnymi symbolami Ciała i Krwi Chrystusa.
Ojciec Święty zaznaczył, że Rupert wyróżniał się ogromną prawością moralną i wiernością Stolicy Piotrowej. Miało to duże znaczenie w okresie walki między papiestwem a cesarstwem o inwestyturę. Papież pragnęli bowiem zapobiec sytuacji, w której nominacje biskupów i ich jurysdykcja zależałyby od władz świeckich, które kierowały się bardziej motywacją polityczną i gospodarczą, a z całą pewnością nie duszpasterską. W atmosferze tych kontrowersji Rupert musiał opuści opactwo w Liege i schronił się przez pewien czas w Sieburgu. Ponieważ jednak polemiki nie ustawały postanowił ostatecznie osiąść w Niemczech. W 1120 został opatem w Deutz niedaleko Kolonii i pozostał tam aż do swej śmierci w 1129 r.
Benedykt XVI przypomniał, że wśród późniejszych prac Ruperta jest także komentarz do Pieśni nad Pieśniami, w których utożsamia on oblubienicę z Najświętszą Maryją Panną, określaną jako „lepsza część Kościoła”. Terminem tym posłużył się papież Paweł VI ogłaszając na zakończenie trzeciej sesji II Soboru Watykańskiego Maryję Matką Kościoła.
Zwracając się do pielgrzymów języka francuskiego papież nawiązał do 10 rocznicy utworzenia przez kard. Jean-Marie Lustigera telewizji katolickiej KTO. Zachęcił kierownictwo i pracowników tej stacji do dalszego prezentowania różnorodnego zaangażowania chrześcijan w życie Kościoła i społeczeństwa, modlitwy towarzyszącej wiernym, a także debat i refleksji.
Zobacz, co Benedykt XVI powiedział do Polaków »
Pełny tekst papieskiej katechezy w dziale BIBLIOTEKA »
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.