Audiencja ogólna: Benedykt XVI zachęca do rozwoju dialogu ekumenicznego
21 stycznia 2009 | 12:40 | st,ml (KAI) /a. Ⓒ Ⓟ
Do rozwoju dialogu ekumenicznego zachęcił Benedykt XVI w katechezie podczas audiencji ogólnej 21 stycznia w Watykanie.
W Auli Pawła VI zgromadziło się ok. 5 tys. wiernych. Byli wśród nich polscy biskupi: Zygmunt Zimowski z Radomia i Andrzej Dziuba z Łowicza oraz liczne grupy parafialne i szkolne.
Ojciec Święty zaznaczył, że jedność chrześcijan może być jedynie darem Bożej łaski i pomocy. Należy ją pojmować jako następstwo zjednoczenia z Chrystusem a celem wysiłków ekumenicznych jest pragnienie, aby świat uwierzył. W ten sposób dążenie do jedności powiązane jest z misją Kościoła w świecie, aby wiara była widzialna. Trwający obecnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest też bodźcem do szczerego nawrócenia oraz okazją do podziękowania Bogu za dotychczasowe osiągnięcia.
Mówiąc o wydarzeniach ekumenicznych minionego roku papież podkreślił znaczenie trzech wizyt w Rzymie duchowego zwierzchnika prawosławia, patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I i historyczny wymiar jego przemówienia na forum Synodu Biskupów. Podziękował też za spotkania z dwoma patriarchami Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, katolikosami: Gareginem II z Eczmiadzynu i Aramem I z Cylicji.
Benedykt XVI wspomniał również zmarłego w grudniu ub.r. patriarchę moskiewskiego i Wszechrusi Aleksego II oraz nawiązał do zbliżającego się wyboru jego następcy. „Dzieliłem ból Patriarchatu Moskiewskiego po śmieci umiłowanego brata w Chrystusie, Jego świątobliwości patriarchy Aleksego II i pozostaję w jedności modlitwy z tymi naszymi braćmi, którzy przygotowują się do wyboru nowego patriarchy swego czcigodnego i wielkiego Kościoła prawosławnego” – powiedział papież.
Zaznaczył, że znakami nadziei na rozwój stosunków ekumenicznych są także liczne kontakty ze wspólnotami chrześcijańskimi Zachodu. „Pragnieniem naszych serc jest, aby jak najszybciej nastał dzień pełnej komunii, gdy wszyscy uczniowie jednego naszego Pana mogliby w końcu wspólnie sprawować Eucharystię, Bożą ofiarę dla życia i zbawienia świata” – stwierdził Benedykt XVI.
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z sekcji polskiej Sekretariatu Stanu:
Obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa z Księgi Ezechiela: „Aby byli jedno w Twoim ręku” (Ez 37,19). Tymi słowami prorok Ezechiel zapowiada zjednoczenie narodu wybranego, skłóconych rodów Judy i Józefa. To zjednoczenie może się dokonać tylko dzięki Bożej łasce, dzięki Bożej pomocy. O jedność uczniów, jedność nowego Ludu Bożego, modlił się także Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. W kontekście tej modlitwy wspomniane proroctwo Ezechiela jest bardzo wymowne także dla współczesnego ruchu ekumenicznego. Wskazuje bowiem i nam, że Źródłem jedności jest sam Bóg. Przypomina znaczenie jedności, warunki i potrzeby jej zachowania.
Sobór Watykański II podkreślił, że nie ma prawdziwego ekumenizmu bez wewnętrznego nawrócenia serc i gestów pojednania. Dlatego podczas tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan dziękujemy Bogu za wszelkie znaki zbliżenia wiernych, Kościołów i wspólnot. Oprócz dialogu w zakresie teologii są nimi niewątpliwie spotkanie z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem I, spotkanie z patriarchami Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, katolikosem Gareginem II i katolikosem Aramem I, a także łączność duchowa z Patriarchatem Moskwy po śmierci patriarchy Aleksego II. Znakami takimi są także liczne kontakty ze wspólnotami chrześcijańskimi Zachodu. Św. Paweł w Liście do Efezjan zachęca wiernych, by stanowili jedno ciało, byli jednego ducha, bo zostali wezwani do jednej nadziei. Prośmy Matkę Bożą, by wyjednała wszystkim chrześcijańskim wspólnotom umiejętność wsłuchiwania się w Słowo Boże i dar modlitwy o jedność.
Zwracając się do pielgrzymów polskich Benedykt XVI powiedział:
Serdecznie witam uczestniczących w tej audiencji Polaków! Drodzy siostry i bracia, polecam waszej pamięci trwający Tydzień Ekumeniczny. Niech wspólna modlitwa, spotkania i refleksje nad wyzwaniami trzeciego tysiąclecia wiary zaowocują wśród wyznawców Chrystusa gestami pojednania i czynami miłości. Prośmy Boga, abyśmy byli jedni w Jego ręku. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.