Drukuj Powrót do artykułu

Aula im. ks. Marcelego Prawicy w WSD w Radomiu

29 maja 2018 | 14:06 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

Bp Henryk Tomasik poświęcił w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu aulę dedykowaną misjonarzowi ks. Marcelemu Prawicy. Był to jeden z pierwszych kapłanów diecezjalnych z Europy, który wyjechał na misje do Afryki. Zmarł we wrześniu ubiegłego roku w Końskich. W auli odbywają się zajęcia wykładowe pierwszego roku.

Aula jest wyposażona w multimedialne urządzenia, na ścianach wiszą zdjęcia z Afryki, a w gablocie umieszczono brewiarz oraz słownik języka angielskiego i afrykańskiego memba, należące do ks. Prawicy.

Ks. Marceli Prawica miał 79 lat. Przez wielu był określany jako “legenda afrykańskich misji”. Do Polski wrócił w styczniu 2017 roku. Po 45 latach pracy w Afryce nie przeszedł na zasłużoną emeryturę, ale wrócił na misyjną placówkę na Czarnym Lądzie. Wrócił do kraju po krótkim pobycie na misjach.

Ks. Marceli Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach w Szewnej, Końskich i Skarżysku – Kamiennej. W 2008 roku otrzymał nominację Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. Od 1972 r. mieszkał w Chingombe, w środku afrykańskiego buszu. Chingombe to nazwa doliny, rzeki i wioski, w której mieści się polska misja. Zamieszkuje ją lud Lala, posługujący się językiem bemba. Chingombe w języku bemba znaczy „wiele krów”. Misję w Chingombe założyli w 1914 r. polscy jezuici. Obecnie pracują tam księża diecezjalni, zwani fideidonistami. Przez wiele lat w parafii rezydował zmarły w 2007 r. abp Adam Kozłowiecki, jezuita.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się aula misyjna im. ks. Marcelego Prawicy. W sali gromadzone są wszelkiego rodzaju pamiątki misyjne.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.