Austria – biskupi z uchodźcami modlili się o pokój
16 marca 2022 | 09:07 | ts (KAI) | Innsbruck Ⓒ Ⓟ
Katoliccy biskupi Austrii uczestniczący w wiosennym zebraniu episkopatu w tyrolskim Matrei am Brenner spotkali się z około 50 uchodźcami z Ukrainy i razem z nimi modlili się o pokój w ich ojczyźnie. W gronie tym była grupa dzieci głuchoniemych, przebywających obecnie pod opieką Kościoła w Innsbrucku. Wspólne nabożeństwo i spotkanie z uchodźcami odbyło się 14 marca w klasztorze Maria Waldrast nie opodal miejsca obrad biskupów.
Grupie ukraińskiej, złożonej w większości z matek z dziećmi i młodzieży, towarzyszył wikariusz generalny ordynariatu dla katolików obrządku wschodniego w Austrii ks. Jurij Kolasa. „W chwili, gdy jesteśmy tu razem, we wszystkich częściach Ukrainy uderzają rakiety w osiedla mieszkaniowe” – powiedział podczas nabożeństwa kapłan, pochodzący z greckokatolickiej eparchii lwowskiej. Przypomniał, że są już tysiące ofiar, w tym kobiet, dzieci i ludzi starszych, a w kraju trwa „katastrofa humanitarna”. Miliony ludzi uciekają z Ukrainy, tysiące z nich szukają schronienia w Austrii. Zapewnił, że uchodźcy są „głęboko wzruszeni” wielką solidarnością i gotowością pomocy, z jaką spotykają się w tym kraju.
W czasie nabożeństwa z udziałem biskupów ks. Kolasa wraz z niewielkim chórem wspólnoty ukraińskiej w Innsbrucku odśpiewał Akatyst ku czci Bogurodzicy. Przypomniał porzy okazji, że ten hymn z Konstantynopola jest najstarszym na świecie poematem na cześć Maryi. Od około 1200 lat śpiewa się go w bizantyńskiej tradycji wschodniej „w Ukrainie, ale też w Rosji”. Po nabożeństwie biskupi zaprosili ukraińskich uchodźców na wspólną kolację w klasztorze.
Pierwsze dokumenty o miejscu pielgrzymkowym Maria Waldrast i tamtejszym klasztorze serwitów Maryi pochodzą z 1392 roku. Wzniesiony na wysokości 1641 m na zboczu góry Serles, którą Goethe nazwał „ołtarzem Tyrolu”, jest najwyżej położonym klasztorem w Europie.
Wśród pielgrzymów przybywających do Maria Waldrast są również katolicy ukraińscy, którzy od 1899 roku mają swoją parafię w Innsbrucku. Utworzono ją m.in. dlatego, że w mieście tym regularnie studiowali teologię księża ukraińscy. Jednym z najbardziej znanych duchownych unickich, którzy zdobyli wykształcenie akademickie w Innsbrucku, był późniejszy pierwszy greckokatolicki arcybiskup większy kardynał Josyf Slipyj (1892-1984).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.