Austria – episkopat zaostrza obostrzenia w kościołach
23 listopada 2021 | 12:43 | ts (KAI) | Wiedeń Ⓒ Ⓟ
W związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Austrii również Kościół katolicki zaostrzył w całym kraju przepisy sanitarne. Począwszy od 22 listopada maskę FFP2 muszą nosić wszyscy uczestnicy publicznych nabożeństw, zarówno w kościele jak i na zewnątrz. Ponadto należy zachować minimalną odległość dwóch metrów.
Wszystkie osoby pełniące posługę liturgiczną muszą przedstawić dowód 3G (zaszczepieni, ozdrowieńcy, przetestowani). Wprowadzono również wyraźne ograniczenia dotyczące śpiewu i muzyki. Podobne ograniczenia obowiązują już w diecezjach Linz i Salzburg, gdzie zaostrzenia w obszarze kościelnym wymusiła poważna sytuacja koronawirusa w Górnej Austrii i Salzburgu.
Od 22 listopada wymóg maski FFP2 będzie również obowiązywać bez wyjątku w przypadku jednorazowych uroczystości religijnych, takich jak chrzest, Pierwsza Komunia św., bierzmowanie i ślub. „W interesie osób biorących udział w uroczystościach należy je teraz w miarę możliwości odłożyć w czasie”, tłumaczył w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress bp Anton Leichtfried, przewodniczący Komisji Liturgicznej episkopatu Austrii. Dodał, że jeśli mimo to uroczystości te będą miały miejsce, muszą się odbywać z zachowaniem obowiązujących przepisów i pod kontrolą osoby do tego uprawnionej.
Znacznie ograniczony będzie też śpiew podczas nabożeństw – oczywiście tylko w maskach. Zawieszono śpiew chórów, będzie mogła śpiewać tylko czwórka solistów. To samo dotyczy muzyki podczas nabożeństw, gdzie obecnie może grać tylko do czterech instrumentalistów i organy. Soliści muszą udokumentować swoje dowody niskiego ryzyka epidemiologicznego (dowody 2G –zaszczepieni, ozdrowieńcy), zgodnie z aktualnym rozporządzeniem rządowym w sprawie kontroli rozprzestrzeniania się Covid-19. Wymagane jest zachowanie odległości co najmniej dwóch metrów, na czas śpiewania nie jest wymagana maska FFP2.
Jednocześnie biskupi wyraźnie stwierdzili, że „aby nie wykluczać nikogo z uczestnictwa w otwartych nabożeństwach, udział jest nadal możliwy bez udowodnienia niskiego ryzyka epidemiologicznego”. Obowiązujące środki ochronne są jednak konieczne, aby można było sprawować nabożeństwa bez ryzyka. „Podstawowymi warunkami wstępnymi są osobista odpowiedzialność i rozwaga”, podkreślili biskupi Austrii.
Obowiązek noszenia masek nie dotyczy dzieci do 6 roku życia oraz osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie, że z powodów zdrowotnych nie mogą nosić nawet popularnych masek dla ochrony nosa i ust. Takie maski, zamiast FFP-2, mogą stosować kobiety ciężarne oraz dzieci w wieku 6 do 14 lat. Z obowiązku noszenia masek w czasie nabożeństwa zwolniona jest służba liturgiczna ołtarza (ksiądz, lektor/lektorka), ale z zachowaniem większych odstępów.
Służba liturgiczna, zwłaszcza ministrantów, powinna być ograniczona do osób „najbardziej potrzebnych”. Już od 13 listopada obowiązuje obowiązek przedstawienie przez nich świadectwa 3GF, a za zachowanie przepisów odpowiada osoba prowadząca uroczystość.
Tak jak dotychczas, podczas nabożeństwa pokoju nie wolno podawać sobie rąk. Koszyki do zbiórki ofiar nie powinny być przekazywane kolejno w ławkach, ale ustawiane np. przy wejściu i wyjściu ze świątyni.
Publikując obecne zasady episkopat Austrii zwraca uwagę, że dotyczą one tylko nabożeństw. W przypadku innych wydarzeń kościelnych, jak spotkania w grupach, kościelne kawiarenki, czy koncerty, należy przestrzegać zasad państwowych.
Rozporządzenie ramowe pozwala diecezjom, tak jak ostatnio, na regionalną autonomię w walce z koronawirusem. W ten sposób możliwe są zarówno zaostrzenia, jak i złagodzenia w zgodzie z przepisami w danym regionie.
Ponadto biskupi zaapelowali do osób, które „czują się chore”, aby zrezygnowały z pójścia do kościoła, lecz „dla własnej ochrony i dla ochrony innych” jednoczyli się we wspólnej modlitwie podczas transmisji nabożeństw w różnych mediach. Kościoły powinny pozostawać otwarte w ciągu dnia i zapraszać ludzi do osobistej modlitwy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.