Austria: harcerze z Polski na uroczystościach wyzwolenia obozów Mathausen-Gusen
13 maja 2016 | 10:36 | kos Ⓒ Ⓟ
W weekend w Austrii odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego kompleksu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen w 71. rocznicę ich wyzwolenia. Po raz piąty z wyprawą pamięci udaje się tam także reprezentacja harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP). Wyjazd grupie prawie 50 harcerzy umożliwił Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
W skład systemu obozów Mauthausen-Gusen wchodziło 47 obozów na terenie dzisiejszej Austrii. Największe z nich to Gusen, Mauthausen oraz Ebensee. Według historyków we wszystkich obozach więzionych było między 190 tys. a 335 tys. osób, z czego Polacy stanowili 25 proc. wszystkich więźniów i byli najliczniejszą grupą narodowościową.
Dziś harcerze spotkają się w Linzu z Polonią. W sobotę i niedzielę odbędą się uroczystości związane z 71. rocznicą wyzwolenia obozów. W sobotę delegacje odwiedzą Gusen i Ebensee. Wieczorem odbędą się gawędy z więźniami obozów i kombatantami oraz Polonią. W niedzielę na placu apelowym głównego obozu w Mathausen odbędą się uroczystości centralne. Harcerze przejdą w Marszu Pamięci Mathasuen – Gusen, drogą, którą przemierzali więźniowie obozów.
– W marszu wezmą udział więźniowie, kombatanci i delegacje z całego świata, które na terenie obozu rozdzielają się i udają do swoich miejsc upamiętnień – powiedział ks. hm. Wojciech Jurkowski, Naczelny Kapelan ZHP. Harcerze będą uczestniczyć we Mszy św. na terenie obozu, a następnie pod pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary złożą kwiaty.
W uroczystościach wezmą udział więźniowie, kombatanci i delegacje m.in.: z Polski, Węgier, Słowacji, Kanady, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii i Stanów Zjednoczonych.
– Dla mnie najważniejszymi momentami czy to wyjazdów do Mathausen, czy na Monte Cassino, czy do Bredy są spotkania harcerzy z więźniami obozów i weteranami walk. Z ludźmi, którzy przeżyli czas II wojny światowej i którzy dzielą się świadectwem tamtych wydarzeń. Zawsze jest to najcenniejsze, że jeszcze możemy się z nimi spotykać, bo jak wiemy, z roku na rok jest ich coraz mniej. To naprawdę owocuje wychowaniem patriotycznym młodzieży – podkreślił.
Jak poinformował ks. Jurkowski, w drodze powrotnej harcerze odwiedzą Wiedeń i wzgórze Kahlenberg, z którego wojskami koalicji antytureckiej dowodził król Jan III Sobieski, podczas wiktorii wiedeńskiej w 1683 r. Na Kahlenbergu, w kościele pw. św. Józefa zostanie odprawiona Msza św. Do Polski harcerze wrócą we wtorek rano.
W 2012 roku w obchodach rocznicy wyzwolenia obozów systemu Mauthausen-Gusen uczestniczyła niemal 140-osobowa, w 2013 i 2014 100-osobowa, a w 2015 50-osobowa reprezentacja harcerzy z ZHP. Wśród polskich więźniów przetrzymywanych w Mauthausen znalazło się wielu harcerzy, z których około 120 zginęło.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.