Babimost: II Diecezjalne Spotkanie Kobiet
24 listopada 2019 | 20:49 | kk | Babimost Ⓒ Ⓟ
„Dotyk Słowa. Kobiece spotkania ze słowem i Słowem – od komunikacji do relacji” – to hasło tegorocznego II Diecezjalnego Spotkania Kobiet, które odbyło się 23 listopada w parafii pw. św. Wawrzyńca w Babimoście. To właśnie tutaj znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej nazywanej Gospodynią Babimojską.
Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele parafialnym w Babimoście. Przewodniczył jej proboszcz ks. Andrzej Piela, a kazanie wygłosił ks. Robert Patro, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. Po Mszy św. odbyły się warsztaty dla kobiet w Gminnym Ośrodku Kultury. – Chcieliśmy zaproponować coś konkretnie dla kobiet, aby w tym ferworze codziennego życia miały przestrzeń do duchowego rozwoju – wyjaśnia Anna Kobylińska ze wspólnoty Oikos Berit z Zielonej Góry, która organizuje spotkanie z Wydziałem Duszpasterstwa Kurii Biskupiej i parafią św. Wawrzyńca w Babimoście.
– Gośćmi tegorocznego spotkania są dwie fantastyczne kobiety z Wrocławia – matka i córka – od lat pracujące na styku duchowości i psychologii: Elżbieta Łozińska i Wiesława Stefan – dodaje.
W tutejszej świątyni jest otaczany szczególnym kultem cudowny obraz Matki Bożej nazywanej Gospodynią Babimojską. Na obrazie widać Madonnę z Dzieciątkiem Jezus na ręce, a na dole napis po łacinie: „Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, Miłosierne oczy Twoje na nas zwróć i błogosławiony owoc żywota Twojego po tym wygnaniu nam okaż!”.
Spośród wielu cudów uczynionych za przyczyną Gospodyni Babimojskiej na szczególną uwagę zasługuje pewne zdarzenie z 1710 r., kiedy to w Chobienicach, oddalonych 6 km od Babimostu, wybuchła epidemia cholery. Mieszkańcy Babimostu prosili wówczas Matkę Bożą o ocalenie. Choroba nie rozprzestrzeniła się, a miejscowa ludność uznała to za cud Pani Babimojskiej. O tym wszystkim świadczy wpis ówczesnego proboszcza ks. Ludwika Antoniego Kwiatkowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.