Drukuj Powrót do artykułu

Bagno: ruszyły prace rewitalizacyjne w zniszczonym przez huragan zabytkowym parku

05.01.2018 , mip, Bagno k. Wrocławia, 05-01-2018 Ⓒ ℗

Ruszyły prace przy usuwaniu skutków huraganowego wiatru, który uszkodził ponad 200 drzew w zabytkowym parku Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w podwrocławskim Bagnie. Park jest atrakcją turystyczną oraz ostoją dla kilkudziesięciu gatunków ptaków i drobnych zwierząt.

Dotację w wysokości około 250 tys. złotych na naprawę zniszczeń wyrządzonych przez nawałnicę przeznaczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Rozpoczęcie akcji usuwania skutków wichury to dobra wiadomość dla dolnoślązaków. – Z uwagi na rzadkie i cenne gatunki dendrologiczne, przypałacowy park w Bagnie jest licznie odwiedzany przez wycieczki z całego województwa – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu wrocławskiego WFOŚiGW.

Park jest obecnie niedostępny dla zwiedzających, trwają w nim takie prace jak m.in. wycinka kilkudziesięciu uszkodzonych drzew i usuwanie połamanych gałęzi. Wykonano już część prac z udziałem alpinistów, którzy odcinali konary drzew w ich koronach. Pozostałe drzewa poszkodowane przez nawałnicę zostały już wcześniej zabezpieczone oraz poddane zabiegom pielęgnacyjnym.

Dalszy etap prac to odtworzenie zniszczonego układu kompozycyjnego drzewostanu. W tym celu zostaną posadzone nowe drzewa tj. dęby, miłorzęby, jarzęby, cisy i lipy, łącznie około 70 sadzonek. Otwarcie parku dla turystów jest planowane na wiosnę, a zakończenie wszystkich prac na listopad tego roku.

Park przypałacowy w Bagnie został założony w XVIII w. a w drugiej poł. XIX w. został przekształcony w park krajobrazowy o nieregularnym przebiegu alejek i ścieżek. Decyzją konserwatora zabytków został wpisany do rejestru zabytków.

Park krajobrazowy o powierzchni ok. 5 ha z rzadkim, wiekowym drzewostanem m.in. jodłą olbrzymią i kalifornijską, dębem błotnym czy choiną kanadyjską otacza barokowy zespół pałacowy z początku XVIII w. W pałacu ma swoją siedzibę Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.