Drukuj Powrót do artykułu

Bardo: Renowacja XVII-wiecznej ambony

08 listopada 2018 | 13:11 | Świdnica | Bardo Śl. Ⓒ Ⓟ

W Bardzie w Metropolitalnym Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej dobiega końca renowacja barokowej ambony. Jest to jeden ze starszych elementów wyposażenia bazyliki pochodzący z końca XVII wieku. Jednocześnie w kościele trwają prace konserwatorskie całego ołtarza głównego.

Po renowacji organów i figury Matki Bożej przyszła kolej na remont całego ołtarza i zabytkowej ambony. Ok. 90 proc. prac związanych z odnowieniem ambony zostało ukończonych. O. Mirosław Grakowicz, kustosz sanktuarium wskazał, że remont wiąże się z odkryciem herbu biskupów wrocławskich. – Po analizie materiałów źródłowych okazało się, że pierwotnie na baldachimie był herb, ale zaginął. Przypuszczamy, że został usunięty wtedy gdy nastąpiła sekularyzacja – powiedział proboszcz.

Prace remontowe związane z renowacją ambony trwały od czterech lat. Z kolei prace konserwatorskie ołtarza niedawno się rozpoczęły. Obecnie zostały ukończone prace nad jego dolną częścią. Tutaj również na konserwatorów czekała pewna niespodzianka. – Okazało się, że pierwotnie dolna część ołtarza była pokryta warstwą srebra. Podczas renowacji konserwatorzy wydobyli i uzupełnili brakujące fragmenty srebra i rzeczywiście robi to duże wrażenie – powiedział o. Mirosław Grakowicz.

Środki przeznaczone na remont pochodzą m. in. z: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy w Bardzie.

Sześć lat temu w sanktuarium zakończono remont barokowych organów, uznawanych za jeden z najokazalszych instrumentów na Dolnym Śląsku. Z kolei w 2016 roku figura Matki Bożej została poddana pracom konserwatorskim. Jak wykazały badania jest to najstarsza drewniana, sakralna figura w Polsce i jedna ze starszych w Europie, pochodzi z początku XI wieku.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.