Drukuj Powrót do artykułu

Barwice: salki parafialne nie muszą stać puste

07.12.2017 , km, Koszalin Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Projekt Caritas w Barwicach pokazuje, że za sprawą przemyślanego wolontariatu salki na plebani mogą być szansą na integrację lokalnego środowiska, zdrowy styl życia i mocniejsze związanie z parafią. – Nie chodzi o to, by wyposażyć salkę lub sfinansować wycieczkę czy wyjście do kina. Zależy nam na aktywizacji w wymiarze społecznym – podkreślił walory przedsięwzięcia dyrektor Caritas diecezji ks. Tomasz Roda.

Z początkiem grudnia zakończył się trzymiesięczny projekt aktywizujący seniorów podejmowany w ramach wolontariatu. Wśród urozmaiconych zajęć, jakie zaplanowała Julita Wojciechowska z Parafialnego Zespołu Caritas działającego przy parafii pw. św. Stefana w Barwicach, znalazły się marsze nordic walking, wycieczki z ogniskiem i do teatru, aerobik, zajęcia sportowo-rehabilitacyjne, warsztaty zdrowego stylu odżywiania, z diabetologiem, z kosmetyczką.

Spotkania, które gromadziły m.in. na barwickiej plebani 20 seniorek, okazały się pozytywnie mobilizujące. – Nasz grafik narzucał systematyczność – wyjaśnia Wojciechowska. – Duże znaczenie miało już samo to, że panie musiały wyjść z domu, lepiej się ubrać, przygotować do zajęć. Cieszyły się, bo coś na nie czekało.

– Aktywizacja seniorów to zarazem sposób na zdynamizowanie parafii, szansa, żeby stały one środowiskiem jednoczącym – powiedział ks. Roda. – Projekt nam się spodobał, bo dzięki wolontariatowi puste salki na plebani są wykorzystane. Skutkuje to tym, że uczestnicy spotkań identyfikują się z parafią, zżywają się ze sobą, odkrywają, że jeszcze coś mogą zrobić i że są potrzebni.

Podczas spotkania podsumowującego projekt uczestniczki potwierdziły, że rzeczywiście trzy miesiące częstych spotkań bardzo je zintegrowały. Za trafione uznały wszystkie typy spotkań, a zwłaszcza ruchowe. Będzie to miało kontynuację, ponieważ mimo że przedsięwzięcie dobiegło końca, panie zamierzają nadal spotykać się i spacerować z kijkami po okolicy. – Poza tym będę się starała napisać kolejny projekt i może ponownie uda nam się zgromadzić finanse na drugi cykl – powiedziała Wojciechowska.

Każdego roku Caritas diecezji otrzymuje grant w kwocie 5 tys. zł, który przeznacza na działania Parafialnych Zespołów Caritas. Jak powiedział dyrektor diecezjalnej Caritas, w ubiegłym roku nadeszło z terenu diecezji 11 projektów, wśród których wylosowano ten z Barwic.

W tym roku, na początku grudnia Caritas ogłosił nowy konkurs dla PZC, również o wartości 5 tys. zł. Dyrektor podpowiada zainteresowanym, by proponowali wydarzenia aktywizujące uczestników – seniorów, rodziny, dzieci. – Nie chodzi o to, by wyposażyć salkę lub sfinansować wycieczkę czy wyjście do kina. Zależy nam na aktywizacji w wymiarze społecznym – podkreślił ks. Roda.

Wersja do druku

Przeczytaj także

06 grudnia 2017 19:44

Zielonogórzanie pożegnali legendarnego kapłana, ks. Herrmanna

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.