Bazylika i sanktuarium Bożego Miłosierdzia
19 czerwca 2002 | 08:17 | Ⓒ Ⓟ
*Bazylika*
Prace nad budową nowego sanktuarium rozpoczęły się we wrześniu 1999 r. Budowa pochłonęła dotąd 30 mln zł – finansuj ą ją wierni z całego świata. Dwupoziomowa bazylika o powierzchni 1,5 tys. m.kw. ma kształt łodzi. Z wieży bazyliki widać cały Kraków, a przy ładnej pogodzie – panoramę Tatr. Projekt autorstwa prof. Witolda Cęckiewicza łączy nowoczesne i tradycyjne elementy architektury sakralnej. W Mszy św. uczestniczyć będzie m.in. 1,5 tys. zaproszonych osób niepełnosprawnych.
*Sanktuarium*
Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach powstał jako fundacja księcia Aleksandra Lubomirskiego. W 1889 r. za jego darowiznę zakupiono ziemię we wsi Łagiewniki, a następnie wybudowano zakład dla dziewcząt moralnie zaniedbanych, kaplicę i klasztor dla Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia (założonego w 1862 r.). W 1891 r. poświęcono kaplicę św. Józefa i większe skrzydło zabudowań klasztornych, przeznaczone na Dom Miłosierdzia.
||Pracę wychowawczą prowadzono aż do 1962 r., kiedy to władze komunistyczne odebrały zgromadzeniu klasztor i większą część posesji. W roku 1969 siostry powołały „Źródło” – ośrodek opieki otwartej nad młodzieżą nieprzystosowaną społecznie, który funkcjonował do 1991 r. W 1989 r. władze zwróciły zgromadzeniu zakład wychowawczy dla dziewcząt, który obecnie nosi nazwę Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Siostry prowadzą tu internat i 3 szkoły średnie dla dziewcząt: liceum, zawodową szkołę fryzjerską oraz szkołę gastronomiczną. Część uczennic ma za sobą wyroki sądowe i potrzebuje głębokiej odnowy moralnej. Od 1993 r. klasztor w Łagiewnikach jest domem formacyjnym, w którym siostry w czasie dwuletniego nowicjatu przygotowują się do życia zakonnego i misji apostolskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.