Bazylika Grobu Pańskiego otwarta. Jest porozumienie
28 lutego 2018 | 13:12 | Jerozolima / st (KAI/RV) / mip Ⓒ Ⓟ
Po zamrożeniu przez władze Izraela środków, które spowodowały zamknięcie bazyliki Grobu Pańskiego zostanie ona otwarta – oświadczyli we wtorek wieczorem przedstawiciele Kościoła katolickiego, Kościoła grecko-prawosławnego oraz Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.
Rząd Izraela zamroził kontrowersyjny projekt, który wywołał kryzys, a gmina Jerozolimy odłożyła pobór podatków. Szef rządu Beniamin Netanjahu i burmistrz Jerozolimy Nir Barkat powierzyli zadanie znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania zespołowi kierowanemu przez Ministra Współpracy Regionalnej Tzachi Hanegbi, donosi oświadczenie biura premiera, cytowane przez izraelskie media.
Bazylika została zamknięta decyzją zwierzchników głównych wspólnot chrześcijańskich w Jerozolimie na znak protestu przeciwko naruszaniu ich praw przez izraelskie władze. Chodzi tu o nałożenie na Kościoły podatku od nieruchomości oraz o projekt nowego prawa, które przewiduje możliwość konfiskaty należących do chrześcijan terenów.
Czytaj także: Lewicowe organizacje żądają usunięcia krzyży z urzędów
– Zdaliśmy sobie sprawę, że nikt nas nie słucha i dlatego zostaliśmy zmuszeni do wyciągnięcia konsekwencji i do takiej formy protestu, z powodu której osobiście bardzo ubolewam. To ostatnia rzecz, którą jako kustosz chciałbym zrobić: zamknąć to najważniejsze na świecie chrześcijańskie sanktuarium. Ale w tym sanktuarium nasze Kościoły się jednoczą i w ten sposób pokazujemy, że ten gest jest wspólnym protestem. Trzeba jasno powiedzieć, że my w żadnym wypadku nie dążymy do konfliktu z izraelskim państwem. Nie takie są nasze intencje. Mamy przecież dobre relacje i zawsze staramy się współpracować – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Patton.
Władze Jerozolimy 14 lutego zapowiedziały zniesienie przyznanych Kościołom jeszcze przez władze otomańskiej Turcji zwolnienia od podatków gminnych i zamknęły ich konta w celu odzyskania zaległości. Włodarze domagali się od Kościoła katolickiego około 2,8 mln euro, anglikańskiego 1,6 mln euro, od ormiańskiego 465 euro, grecko-prawosławnego 116 tys. euro.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.