„Beatyfikacja i co dalej”? – dyskusja w ramach Dni Jana Pawła II
09 listopada 2011 | 14:37 | led Ⓒ Ⓟ
O znaczeniu i szansach, jakie przyniosła beatyfikacja bł. Jana Pawła II, o tym, które kwestie podjęte przez papieża pozostały otwarte i powinny być rozwijane i dyskutowane w Kościele – rozmawiali uczestnicy dyskusji panelowej pt. „Beatyfikacja i co dalej?”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach 6. Dni Jana Pawła II, które odbywają się w Krakowie.
Podczas spotkania redaktor naczelny miesięcznika „Więź” Zbigniew Nosowski podkreślił, że jednym z niebezpieczeństw, jakie grożą po beatyfikacji Jana Pawła II, jest poprzestanie na tym co zewnętrzne, czyli wnoszenie pomników i zamknięcie pamięci w kamieniu czy traktowanie relikwii jako tylko czegoś zewnętrznego, co staje się celem samym w sobie. Kolejnym niebezpieczeństwem, na które wskazał redaktor jest fragmentaryczne traktowanie nauczania Jana Pawła II. „Nie należy poprzestać na powtarzaniu pobożnych cytatów, ale trzeba stosować nad nimi refleksję” – mówił.
Redaktor „Więzi” wskazał także trzy szanse jakie jego zdaniem przyniosła beatyfikacja. „Choć pontyfikat Jana Pawła II trwał bardzo długo to wielu spraw nie zakończył, ale w wielu zagadnieniem otworzył drzwi, dobrze byłoby ich nie przymykać, ale kontynuować” – podkreślił. „To pontyfikat zakończony, ale nie zamknięty” – dodał.
Jedną z szans są także duchowe dzieci, pokolenie Jana Pawła II. „Dla mnie są to osoby, które świadomie wybrały Jana Pawła II jako swego przewodnika” – tłumaczył. Szansą jak sam określił redaktor jest też czynnik „avanti”, czyli „naprzód”. Odnosząc się do niego wspominał swoją modlitwę przy grobie Jana Pawła II w Watykanie. Będąc tam słyszał jak strażnicy ze względu na tłumy ludzi zwracali się do pielgrzymów, by nie zatrzymywali się przy grobie papieża, ale płynnie przechodzili. „Wówczas pomyślałem, że Jan Paweł II chce, abyśmy szli naprzód, nie zatrzymywali się przy kamieniu, nie zamykali się na przeszłość” – zaznaczył Nosowski.
Podczas dyskusji uczestniczyli zastanawiali się o jakich tematach mówiło się po śmierci papieża, że będą trwałym dziedzictwem wymagającym pogłębienia. Ks. prof. José Noriega Bastos z Papieskiego Instytutu Jana Pawła II w Rzymie wskazał, że tym zagadnieniem jest m.in. kwestia miłości – w jaki sposób ona przestaje być sprawą prywatną, a staje się publiczną.
W trakcie dyskusji bp Grzegorz Ryś odniósł się do ostatniego spotkania przedstawicieli różnych religii w Asyżu i podkreślił, że papież Benedykt XVI poszedł w tej kwestii krok dalej niż Jan Paweł II, ponieważ na to spotkanie zaprosił także niewierzących. „Zauważyłem, że obecnie główny podział nie jest podziałem na ludzi religijnych i niereligijnych, ale na tych, którzy mają potrzeby duchowe i na takich, którzy od nich uciekają” – tłumaczył biskup. „Pieniądze, bałwochwalstwo to zdaniem obecnego papieża główne zagrożenia dla świata” – zwrócił uwagę hierarcha.
Z kolei ks. prof. Maciej Ostrowski z UPJP2 podkreślił, że Karol Wojtyła nie bał się dialogu ze światem, dlatego też nie należy gorszyć się światem, obrażać się na niego. „Trzeba starać się zrozumieć dzisiejszą młodzież, czy małżonków, którzy niekoniecznie żyje wartościami wskazywanymi przez Kościół, oczywiście nie akceptować zła, ale starać się zrozumieć takie sytuacje, pomagać – taka też była myśl Jana Pawła II” – mówił ks. prof. Ostrowski.
Odnosząc się do tego ks. prof. Adam Kubiś powiedział, że Kościół powinien cały czas stawać się znakiem i narzędziem zjednoczenia ludzi. Natomiast ks. prof. José Noriega Bartos wyznał, że wiele przesłań Jana Pawła II jest aktualnych dla współczesnego świata, prawdziwych i owocnych. „Najważniejsza jest kwestia rodziny, to zagadnienie papieża stanowi klucz do innych tematów” – powiedział. Na pytanie jak dzisiaj dawać światło młodym hierarcha odpowiedział, że należy tak jak Jan Paweł II ukazywać doświadczenie miłości, a także analizować go. „To Jan Paweł II wyjaśnił czym jest miłość” – podkreślił.
Natomiast dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego przyznał, że nie istnieje jedno pokolenie JP2, ale w polskim społeczeństwie istnieją federacje pokoleń, dla których papież jest ważny. „Jesteśmy społeczeństwem grzesznym, ale zapewne społeczeństwem Jana Pawła II” – mówił.
Organizatorami spotkania był Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.