„Beatyfikacja Jana Pawła II nie wcześniej niż za dwa lata”
14 czerwca 2010 | 17:04 | dziar Ⓒ Ⓟ
„Jeśli dwaj lekarze nie uznają cudu uzdrowienia siostry z Francji z choroby Parkinsona, to beatyfikacja Jana Pawła II nastąpi nie wcześniej niż za dwa lata” – powiedział dzisiaj abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, podczas konferencji prasowej w ramach rozpoczętych dzisiaj w Kielcach Targów SacroExpo. Targi potrwają do środy.
Abp Mokrzycki, od 1996 r. sekretarz osobisty Jana Pawła II, pracujący z nim do ostatnich dni – obecnie metropolita lwowski – odpowiadając na pytania dziennikarzy o hipotetyczny termin beatyfikacji powiedział, że pojawiają się zastrzeżenia ze strony dwóch lekarzy. Jeśli nie uznają oni uzdrowienia francuskiej zakonnicy w kategoriach cudu, to trzeba będzie czekać co najmniej kolejne dwa lata.
Metropolita lwowski mówił także o skali prac podejmowanych w Kościołach obrządku łacińskiego na terenie archidiecezji lwowskiej i o niełatwej współpracy z władzami Ukrainy w tym zakresie.
Od 1991 następuje tam sukcesywne zabezpieczanie świątyń, począwszy od naprawy lub wymiany dachów, następnie odwadnianie i żmudne odwilgocenie ścian. – „W kościołach były trzymane nawozy sztuczne, które sprawiły wielkie uszkodzenia, wychodzi sól, odpada tynk” – wyjaśniał arcybiskup. Bardzo powoli odnawiane są ołtarze i obrazy, bo wspólnoty parafian są małe i ubogie, a Ukraina nie jest zainteresowana restauracją dawnych polskich kościołów. W samej archidiecezji lwowskiej jest 135 parafii i 305 kościołów.
W zamku w Olesku dzięki polskiej inicjatywie, zostały zgromadzone liczne dzieła z dworów, klasztorów, kościołów, ale pomimo starań polskiej strony, „nie ma na razie możliwości, aby wróciły do Polski”. W ocenie specjalistów z Polski, renowacja polskich dóbr jest prowadzona zbyt mało specjalistycznie przez stronę ukraińską. Są także problemy z potraktowaniem niektórych dzieł odnowionych w Polsce jako choćby polski depozyt, np. pokaźnych rozmiarów dwa obrazy z kolegiaty żółkiewskiej.
Wyzwaniem jest odrestaurowanie jedynego obiektu, jaki odzyskał tamtejszy Kościół – rezydencji arcybiskupów lwowskich z siedzibą kurii. – „Chcielibyśmy zdążyć na 2012 r. – na spodziewaną wizytę Benedykta XVI, który chce przyjechać na 600-lecie metropolii lwowskiej” – powiedział metropolita lwowski.
Abp Mokrzycki spotkał się z dziennikarzami podczas trwających w Kielcach do 14 do 16 czerwca Tragów SacroExpo, które uroczyście otworzył.
Swoją propozycję z zakresu budownictwa i wyposażenia kościołów, sztuki sakralnej, wydawnictw itp., przedstawia na targach ponad 300 wystawców z 16 krajów – po raz pierwszy także Rosja.
Abp Mokrzycki zwiedził wystawę targową w towarzystwie biskupów kieleckich: Kazimierza Ryczana, Marian Florczyka, Kazimierza Gurdy oraz przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich. Dzisiaj wieczorem gość ze Lwowa wręczy medal „Per Artem ad Deum”, przyznawany od 6. lat na SacroExpo. W tym roku otrzyma go światowej sławy reżyser Krzysztof Zanussi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.