Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej
Aktualności
Papież Jan Paweł I wyniesiony na ołtarze
Jan Paweł I „uosabiał ubóstwo ucznia, które polega nie tylko na oderwaniu się od dóbr materialnych, ale przede wszystkim na przezwyciężeniu pokusy postawienia siebie w centrum i szukania własnej chwały”. Tak o wyniesionym dziś na ołtarze papieżu sprzed 44 lat mówił Franciszek podczas Mszy św. beatyfikacyjnej na placu św. Piotra w Watykanie.
Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej
Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje rozpocznie się już w najbliższą niedzielę 24 kwietnia w Gnieźnie. W maju uroczystości odbędą się na Jasnej Górze a zwieńczeniem będzie dziękczynienie 5 czerwca w Świątyni Opatrzności w Warszawie. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy, zwłaszcza ci, którzy nie mogli z powodu restrykcji osobiście uczestniczyć w beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.
Gdańsk – archidiecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej
Abp Tadeusz Wojda przewodniczył dziś w bazylice Mariackiej w Gdańsku Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. „Opatrzność połączyła ich wysiłki w służbie drugiemu człowiekowi” – powiedział metropolita gdański o nowych Błogosławionych.
W Laskach k. Warszawy dziękowano za beatyfikację Matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego
Dziękczynienie za dar beatyfikacji Matki Elżbiety Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Dzieło Triuno powołane do służby niewidomym na duszy i na ciele odbyło się dziś w Laskach k. Warszawy, gdzie mieści się ośrodek dla niewidomych założony przez bł. Elżbietę Różę Czacką. Dziękczynienie połączone było z Ogólnopolską Pielgrzymką Niewidomych do Lasek. Eucharystii będącej centralnym punktem uroczystości przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Polacy we Francji dziękowali za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej
Beatyfikacja nowych polskich błogosławionych: kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej była wielkim wydarzeniem nie tylko dla Polaków w kraju, ale także tych przebywających poza jego granicami. Za dar beatyfikacji dziękowano m.in. w bazylice Matki Bożej na wzgórzu Lorette w północnej Francji oraz na południu w Beaulieu-La Ricamarie.
Kard. Wyszyński patronem Polski – propozycja biblistów
Stowarzyszenie Biblistów Polskich będzie zabiegało, by bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia został ogłoszony patronem Polski. Mówił o tym ks. prof. Henryk Witczyk, który był gościem Radia Plus Radom. Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II dodał, że coraz bliżej jest powołanie nowej dyscypliny naukowej – biblistyki – w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce.
Prof. Sowiński o beatyfikacji: spotkały się dwie wielkie tradycje polskiego katolicyzmu
– Podczas beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej spotkały się dwie wielkie tradycje polskiego katolicyzmu – zauważa prof. Sławomir Sowiński, politolog z UKSW. Jak podkreśla, to wydarzenie przypomina nam o tym, że duchowym bogactwem Kościoła jest różnorodność jego charyzmatów. Może być też dla każdego nas lekcją otwartości na te nurty duchowości, które dotychczas nie wydawały nam się bliskie. Prof. Sowiński dzieli się też osobistym doświadczeniem przeżywania beatyfikacji podczas transmisji w niewielkiej wspólnocie. Było to dla niego „krzepiące doświadczenie żywego Kościoła”.
M. Jolanta Olech SJK: owoce beatyfikacji zależą od każdego z nas
Czy beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej przyniesie owoce? – Zależy, zdaniem m. Jolanty Olech SJK, przede wszystkim od tego, w jaki sposób każdy z nas to wydarzenie przyjmie, czy weźmie do serca przesłanie wynikające z świadectwa dwojga nowych błogosławionych i czy będzie w ich życiu szukał inspiracji dla siebie, w świecie, w którym dziś żyjemy. M. Olech podkreśla, że oboje błogosławieni żyli w bardzo trudnych czasach i w tych właśnie trudnych czasach potrafili pokazywać, jaki powinien być Kościół i ludzie Kościoła.
W sobotę dziękczynienie archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Wyszyńskiego
Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka stanowić będzie centralny punkt sobotniego dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Zaplanowano także wykład, zwiedzanie, spektakl, a dla młodych grę miejską.
Niepublikowane zdjęcia na wystawie o kard. Wyszyńskim
W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarto 13 września wystawę poświęconą posłudze bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Wśród licznych pamiątek i zdjęć są też fotografie dotąd niepublikowane, pochodzące ze zbiorów osób prywatnych i parafii.