„Beatyfikacje Jana Pawła II i ks. Popiełuszki to wielki dar dla Polski”
01 stycznia 2010 | 16:22 | tk / maz Ⓒ Ⓟ
Wielkim darem dla Polski i Kościoła w Polsce nazwał abp Kazimierz Nycz podpisanie przez papieża Benedykta XVI dekretów przybliżających beatyfikacje Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki.
Podczas noworocznej Mszy św. sprawowanej w dolnym kościele wznoszonej na Polach Wilanowskich świątyni Bożej Opatrzności, metropolita warszawski powierzył Bogu Ojczyznę i Kościół w Polsce.
Abp Nycz podkreślił w homilii, że podpisanie 19 grudnia ub. roku przez papieża Benedykta XVI dekretów o heroiczności cnót papieża Wojtyły oraz dekretu o męczeństwie ks. Popiełuszki jest także wielkim zadaniem dla Kościoła. Wyraził nadzieję, że w roku, który się zaczyna, przeżyjemy obydwie beatyfikacje.
Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że nikt nie mógł przewidzieć, że dekrety przybliżające wyniesienie na ołtarze dwóch wielkich Polaków podpisane zostaną dokładnie w tym samym dniu, bo przecież umarli oni w różnym czasie, a ich procesy beatyfikacyjne „toczyły się różnymi drogami i w różnym tempie”.
Abp Nycz wyraził radość, iż pierwszą liturgię Nowego Roku sprawuje w budującej się świątyni Bożej Opatrzności i dodał, że czyni to, żeby w sposób szczególny polecić Bogu Polskę, Kościół w naszym kraju oraz Warszawę i jej mieszkańców.
„Można powiedzieć, że wchodzimy w ten nowy rok przez bramę, na której jest napisane: ‘Święta Boża Opatrzności, opiekuj się nami” – powiedział hierarcha
Metropolita warszawski przypomniał, że wznoszona na Polach Wilanowskich budowla ma charakter Centrum Bożej Opatrzności, które pełnić będzie różne funkcje. Przede wszystkim będzie tu świątynia – wotum Narodu za konstytucję 3 maja – w której wierni będą dziękować Bożej Opatrzności za wielkie wydarzenia naszej historii.
W górnej części świątyni, a dokładnie wokół kopuły, jest już gotowe w stanie surowym muzeum dwóch wielkich Polaków: Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia – przypomniał abp Nycz. Poinformował także, że 21 stycznia poświęcony zostanie Instytutu Jana Pawła II, który będzie przybliżał młodym i starszym postać i cały pontyfikat papieża Polaka. Będzie także Panteon Sławnych Polaków, w którym, jak przypomniał metropolita warszawski, jest już pochowany wielki kapłan-poeta ks. Jan Twardowski.
Abp Nycz wyraził szczególną radość z faktu, że świątynia Bożej Opatrzności pełnić będzie także funkcję kościoła parafialnego dla mieszkańców powstającego wokół osiedla dla kilkudziesięciu tysięcy osób. Podziękował przy tym wszystkim, którzy mieszkają w pobliżu świątyni za systematycznie przychodzenie do niej, pomimo skromnych jeszcze warunków.
Podczas Mszy św. modlono się o pokój na świecie, za ubogich, aby w nowym roku nie brakowało im chleba powszedniego, za budowniczych świątyni Bożej Opatrzności i wszystkich, którzy w różny sposób dzieło to wspierają.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.