Będziecie musieli pracować w świecie stworzonym przez media
17 listopada 2011 | 19:51 | eg Ⓒ Ⓟ
O umiejętności pracy w świecie stworzonym przez media, szukaniu nowego języka i nowej apologii oraz warunku czystości w posługiwaniu się internetem – mówił bp Piotr Libera 17 listopada podczas Eucharystii w Kaplicy św. Stanisława Kostki w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Zainaugurowała ona 34. Sympozjum Naukowe, odbywające się pod hasłem „Kościół i Internet”.
„Będziecie musieli pracować w świecie stworzonym przez media – mówił bp Libera do seminarzystów i uczestników płockiego sympozjum. – Będziecie musieli szukać języka wobec takich ludzi i sytuacji, słów modlitwy, dialogu i mądrej apologii. Będziecie musieli być jednoznaczni, czyści zwłaszcza w posługiwaniu się internetem. Będziecie musieli uczyć się go wykorzystywać w dziele ewangelizacji” – podkreślał w homilii.
Odwołał się do dokumentu „Lineamenta”, przygotowanego na Synod Biskupów w 2012 r. Podkreśla się w nim, że procesy laicyzacyjne najczęściej obserwuje się w wielkich miastach, które „`zżera` anonimowość, utrata chrześcijańskiej tożsamości, rozbicie więzi rodzinnych, subkultura ciągłej zabawy i happeningu”.
Hierarcha przypomniał, że papież Benedykt XVI zaleca tworzyć w dużych miastach „dziedzińce pogan”, podczas których wierzący i niewierzący mogą ze sobą dyskutować, oraz wielkopostne misje w 12 wielkich miastach Europy, w tym w Warszawie. Miejscem „Missione Metropoli” będzie katedra, gdzie m.in. czytana będzie Ewangelia, sprawowany sakrament pojednania, czynione gesty miłosierdzia.
Ordynariusz płocki zachęcał, aby pomyślano o tego typu inicjatywach także w Płocku. Sympozjum może dać impuls do „solidnego rachunku sumienia”: „A ja? Czy naprawdę idę służyć Bogu i ludziom na `dziedzińcu pogan`? A może myślę tylko o sobie, o swoich problemach? Czy moje serce nie stało się targowiskiem, jak dziedziniec świątynny, z którego Jezus musiał wyganiać przekupniów, żeby nie zabierali miejsca szukającym prawdziwego Boga?” – pytał obecnych.
Pytał też, czy przypadkiem tego serca nie wypełniają obrazy i tęsknoty, podsycane przez złe wykorzystanie internetu: pragnienia, które nie pozwalają spokojnie, „z czystym sercem iść do przodu”, skłaniają do zamykania się we własnym świecie, powodują ucieczkę przed normalnymi relacjami, przed pochyleniem się nad drugim człowiekiem.
34. Sympozjum Naukowe w WSD w Płocku (17-18 listopada) odbywa się pod hasłem „Kościół i Internet”. Jego organizatorem jest Koło Naukowe WSD. W programie znajdują się wspólne Eucharystie i Liturgie Godzin, wykłady zaproszonych gości m.in. o nowych mediach w Kościele, pracy nad dobrą stroną parafialną, wymiarze etycznym „cyfrowego kontynentu”, koncert zespołu „Propaganda Dei”. W piątek 18 listopada gościem spotkania będzie nuncjusz apostolski Celestino Migliore.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.