Będzin: pielgrzymi z diecezji sosnowieckiej w drodze na Jasną Górę
23 sierpnia 2012 | 16:43 | jc Ⓒ Ⓟ
23 sierpnia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim Osiedlu Syberka rozpoczęła się druga część pielgrzymki diecezji sosnowieckiej na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli, by zdążyć na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej.
„Drodzy bracia i siostry, przyszedł wreszcie ten dzień, kiedy ruszamy na pielgrzymkę. Ruszamy do jasno określonego celu, bo ten cel nazywa się Jasna Góra. Idziemy do domu Matki” – mówił w homilii podczas rozpoczęcia pielgrzymki bp Piotr Skucha.
„To nie jest zwykły spacer, to nie jest zwykły trud fizyczny, zewnętrzny. Tu chodzi o naszego ducha i nasze wnętrze – zaznaczał biskup i dodawał „nie można tylko przejść pielgrzymki, trzeba coś uczynić w swoim życiu, trzeba coś zmienić, bo inaczej nie doświadczymy spotkania z Jezusem”.
Ordynariusz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak czekał na pielgrzymów na ich pierwszym postoju – w Będzinie-Łagiszy.
Ponad 1000 pielgrzymów, którzy dziś wyruszyli z Będzina do Częstochowy wejdzie 25 sierpnia, po pokonaniu ok. 70 km. W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej pątnicy wezmą udział w Eucharystii pontyfikalnej.
Tradycyjnie z diecezji sosnowieckiej do Częstochowy zmierzają dwie duże pielgrzymki piesze. Pierwsza z nich wyruszyła 9 sierpnia z Olkusza i na Jasną Górę przybyła 13 sierpnia po przejściu 113 kilometrów. W tym roku uczestniczyło w niej 1270 pątników.
Diecezjalne pielgrzymowanie w tym roku odbywa się pod hasłem „Bądźcie Świadkami Miłosierdzia!" korespondującym z peregrynacją Obrazu Jezusa Miłosiernego.
Pielgrzymka Zagłębiowska powstała, kiedy uzyskano zgodę na budowę świątyni w Będzinie-Syberce. Wtedy pątnicy dziękowali za możliwość wybudowania własnej świątyni i utworzenie parafii. Stopniowo do parafii na Syberce dołączały kolejne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.