Drukuj Powrót do artykułu

Benedykt XVI apeluje o przemianę świata

21 sierpnia 2005 | 13:28 | tom, ts. mp//im Ⓒ Ⓟ

Benedykt XVI zaapelował do młodzieży ze 197 krajów o przemianę otaczającego świata w duchu miłości i przebaczenia płynącej z Eucharystii.

W kazaniu, które wygłosił na zakończenie XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, Papież zaapelował także, aby nie pozostawiać na pastwę samotności ludzi starszych i nie przechodzić obojętnie wobec cierpiących. Wzywał młodych do odnowy wiary i nie traktowania jej wybiórczo. Jego słowa zostały przyjęte gorącym aplauzem ze strony uczestników tego największego w historii Niemiec zgromadzenia modlitewnego.

Z udziałem niemal miliona pielgrzymów rozpoczęła się punktualnie w niedzielę o 10. Msza św. wieńcząca XX Światowe Dni Młodzieży w Kolonii pod przewodnictwem Benedykta XVI.

Młodzież ze 197 krajów spędziła noc na błoniach Marienfeld pod gołym niebem, po wieczornym czuwaniu z Ojcem Świętym. Wielu z nich adorowało w tym czasie Najświętszy Sakrament umieszczony w specjalnym namiocie olbrzymich rozmiarów. Uroczystą liturgię wraz z Papieżem koncelebrowało 4,5 tys. kardynałów, biskupów i kapłanów. Na błonia przybyło także kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Polski.

Mimo pochmurnej i mglistej pogody, udającego się na miejsce celebry Benedykta XVI witano równie entuzjastycznie jak jego poprzednika Jana Pawła II. Papież przejeżdżając w papamobile błogosławił zgromadzonych. Wśród tłumów flagi wszystkich krajów, też wiele polskich. Wśród koncelebransów byli obecni biskupi z Polski, którzy podczas ŚDM głosili katechezy, na czele z abp. Józefem Michalikiem, przewodniczącym Episkopatu i Prymasem Polski, kard. Józefem Glempem.

Witając pielgrzymów Papież przeprosił, że nie mógł przejechać papamobile pomiędzy sektorami i ich powitać. „Chciałbym tutaj przejechać papamobile przez błonia, aby każdemu z Was uścisnąć dłoń” – powiedział Benedykt XVI przed aktem pokuty.

Gospodarz spotkania, kardynał Joachim Meisner prosił Benedykta XVI, by umacniał nas w wierze. „Ojcze Święty, należysz do młodzieży a ona należy do Ciebie!” – powiedział.

W homilii Benedykt XVI wzywał młodych, aby nie pozostawali na powierzchni, lecz odkrywali pełnię wiary. „Religia poszukiwana metodą ostatecznie nam nie pomaga. Jest wygodna, ale w chwili kryzysu pozostawia nas samym sobie”.

Papieska homilia skoncentrowana była wokół tajemnicy Eucharystii, której głębię Benedykt XVI wyjaśniał w nadzwyczaj prostych, zrozumiałych dla młodych słowach. Co się dzieje? – pytał wprost. – Jak Jezus może rozdawać swoje ciało i swoja krew? „Czyniąc z chleba swoje ciało i z wina swoją Krew antycypuje on swoją śmierć, przyjmuje ją w swym sercu i przemienia w działanie miłości” – wyjaśniał papież.

Benedykt XVI przyznał, że od początku wszyscy ludzie oczekują w swym sercu zmiany, przemiany świata. I oto właśnie Eucharystia jest centralnym aktem tej przemiany, „która jako jedyna jest w stanie prawdziwie odnowić świat. Przemoc zamienia się w miłość, a zatem śmierć w życie” – podkreślił. Dodał, że w tym też momencie śmierć zostaje przezwyciężona, jest w niej obecne już zmartwychwstanie. Do śmierci nie może zatem należeć ostatnie słowo.

Tę niezwykłą tajemnicę – odnosząc się do współczesnego języka pojęć – Benedykt XVI przyrównał do „rozszczepienia atomu w najgłębszej istocie” – a chodzi tu o zwycięstwo miłości nad nienawiścią, zwycięstwo miłości nad śmiercią. „Wszystkie inne zmiany pozostają powierzchowne i nie przynoszą ocalenia!” – podkreślił z mocą. Dlatego właśnie możemy mówić o prawdziwym odkupieniu.

Jednakże tajemnica Eucharystii nie może ograniczać się do jej celebracji, ale jest wezwaniem do dalszej przemiany człowieka i świata. „Ciało i Krew Chrystusa zostały nam dane po to, abyśmy my sami z kolei zostali przemienieni” – podkreślił papież.

W takiej sytuacji – odkrycie naszego powołania w życiu: „oznacza, że wolność to nie rozkoszowanie się życiem, uważanie się za całkowicie niezależnych, lecz kierowanie się miarą prawdy i dobra” – wyjaśniał młodym.

„Ten, kto odkrył Chrystusa, winien prowadzić innych do Niego, gdyż tej wielkiej radości, która temu towarzyszy, nie można zatrzymywać dla samego siebie – apelował do młodych Benedykt XVI.

Podkreślił, że koniecznością jest przekazywanie jej innym, gdyż w wielu częściach świata istnieje dziś „dziwne zapomnienie Boga”. Wydaje się, że wszystko idzie równie dobrze bez Niego, ale zarazem istnieje też poczucie wyobcowania, niezadowolenia ze wszystkiego i wszystkich – tłumaczył kaznodzieja.

Przy okazji skrytykował tak modną dziś postawę wybierania z nauki Kościoła tylko tego, co jest łatwe. „Religia poszukiwana metodą ostatecznie nam nie pomaga. Jest wygodna, ale w chwili kryzysu pozostawia nas samym sobie. Pomóżcie ludziom odkryć prawdziwą gwiazdę, która wskaże drogę: Jezusa Chrystusa!” – apelował Papież do młodych.

Dalej Benedykt zachęcał młodych nie tylko do emocjonalnego przeżywania wiary, ale pogłębienia jej znajomości poprzez lekturę Pisma Świętego i całej nauki Kościoła wyrażonej najbardziej dobitnie w Katechizmie Kościoła.

„Ale same książki nie wystarczą!” – powiedział wprost. Kolejnym krokiem musi być tworzenie wspólnoty. Odniósł się z uznaniem do nowych ruchów i wspólnot apostolskich. Bardzo wielu ich przedstawicieli jest obecnych w Kolonii. W nowych ruchach i wspólnotach – podkreślił – daje się odczuć w sposób żywiołowy siła Ewangelii. „Spontaniczność nowych wspólnot jest istotna, ale jeszcze bardziej istotne jest zachowanie jedności z Papieżem i biskupami” – podkreślił.

Istotny fragment przesłania Papież poświęcił znaczeniu niedzieli. „Nie dajcie się odwieść od udziału w niedzielnej Eucharystii i pomóżcie innym w jej odkryciu. (…) Okryjmy głębokie bogactwo liturgii Kościoła i jej prawdziwą wielkość” – apelował do młodych z całego świata, a jego słowa zostały przyjęte gorącą owacją.

Na zakończenie Ojciec Święty wezwał młodych do czynnego wcielania wiary w życie, co powinno się przejawiać m.in. w zdolności do przebaczenia i uwrażliwieniu na potrzeby bliźnich, w gotowości dzielenia się z innymi.

„Nie należy zaniedbywać osób starych, chorych i samotnych!” – apelował. „Żyjąc i działając w ten sposób uświadomimy sobie bardzo szybko, że znacznie piękniej jest być użytecznym i dyspozycyjnym wobec innych niż troszczyć się tylko o własne wygody”.

„Idźmy z Chrystusem i przeżyjmy nasze życie jako prawdziwi czciciele Boga” – powiedział na zakończenie.

Modlitwie towarzyszyła podczas Mszy konkretna akcja solidarności. Do specjalnych woreczków zbierano datki na ofiary kataklizmu tsunami, który dotknął kraje Azji w grudniu ub.r.

Dla podkreślenia więzi pokoleń modlitwę wiernych animowała para starszych osób.
Modlitwy wznoszono w kilku językach: po portugalsku modlono się za papieża Benedykta XVI, aby „Bóg obdarował go łaską głoszenia miłości na całym świecie”; w języku afrykańskim bambara za polityków i rządzących, aby odnaleźli szacunek dla każdego człowieka i jego godności”; po tajsku za młodzież, aby przyjmowała powołania kapłańskie, zakonne i świeckie, po ukraińsku za wszystkich wiernych, aby nie zapominali o biednych i potrzebujących, po włosku, za wszystkich zmarłych, aby „znaleźli miejsce przy stole Pańskim”.

W procesji darów wzięło udział 15 młodych ludzi. Oprócz chleba i wina w darach ołtarza znalazły się: złoto, które symbolizował kielich oraz kadzidło i mirra, które symbolizowały gałązki krzewów z Ziemi Świętej.

Wśród niosących dary byli tzw. „Sternsinger” – kolędnicy misyjni z Achen. Od XVI wieku okresie Bożego Narodzenia w Niemczech kilkaset tysięcy dzieci przebranych w stroje biblijnych Trzech Króli chodzi po domach i zbiera pieniądze na pomoc dzieciom w najtrudniejszej sytuacji w krajach Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej. Po odwiedzinach piszą na drzwiach: Niech Chrystus błogosławi ten dom”. W 2004 r. podczas akcji zebrano rekordową sumę 34,3 mln euro.

Na zakończenie mszy, abp Stanisław Ryłko w imieniu papieskiej Rady ds. Świeckich (organizatora ŚDM) w serdecznych słowach podziękował papieżowi za obecność na XX Światowych Dniach Młodzieży. „To Twoja młodzież, Ojcze Święty”, powiedział i posłużył się biblijnym cytatem: „Takie jest pokolenie tych, co Go szukają”.
Felix Colonia! Felix Europa, Felix Ecclesia! Ciesz się Kolonio, bo w swojej długiej historii nie przeżyłaś jeszcze takiej demonstracji wiary, powiedział abp Ryłko. – Ciesz się Europo, bowiem w tej młodzieży na nowo odkrywasz swoje najgłębsze korzenie, z których wyrosłaś.

Abp Ryłko przywołał też pamięć Jana Pawła II, który „podarował Kościołowi Światowe Dni Młodzieży i którego obecność mogliśmy odczuwać tutaj na każdym kroku” .

Na zakończenie, w trakcie rozważań przed modlitwą Anioł Pański, Benedykt XVI wśród powszechnego aplauzu zapowiedział, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Sydney w Australii. Przy okazji podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom XX ŚDM.

Pozdrowił też zgromadzonych pielgrzymów w kilku językach. Po polsku powiedział: „Obejmuję z miłością każdego i każdą z was, młodzi Polacy! Wielki Papież Jan Paweł II powiedziałby wam: podtrzymujcie ogień wiary w waszym życiu i w życiu waszego narodu. Maryja, Matka Chrystusa niech będzie zawsze waszą przewodniczką”.

„Missa Mudni” – „Mszę świata” kończącą XX ŚDM skomponował 47-letni Thomas Gabriel, kompozytor i kapelmistrz regionalny diecezji mogunckiej z Seligenstadt.

Koncelebranci mieli na sobie ornaty zaprojektowane przez austriackiego projektanta Leo Zogmayera.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.