Benedykt XVI i biskupi Irlandii: porażka władz irlandzkiego Kościoła
16 lutego 2010 | 14:54 | ml, tom (KAI Rzym) / kw Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI i biskupi Irlandii omówili wspólnie porażkę władz irlandzkiego Kościoła – czytamy w oficjalnym komunikacje Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Został on opublikowany po spotkaniu 24 biskupów Irlandii z papieżem i jego współpracownikami z Kurii Rzymskiej wezwanych do Watykanu, aby omówić kwestię skandalu nadużyć seksualnych wobec nieletnich, jakich dopuścili się duchowni irlandzcy. Narada odbyła się w dniach 15-16 lutego.
Jak napisano w komunikacie, papież z biskupami omówili porażkę władz irlandzkiego Kościoła, w którym przez wiele lat nie udało się podjąć skutecznych działań w obliczu przypadków seksualnego wykorzystywania młodych ludzi przez niektórych irlandzkich kapłanów i zakonników. Po spotkaniu jego uczestnicy uznali, że ciężki kryzys doprowadził do „załamania się zaufania w przywództwo Kościoła i wyrządził szkody jego świadectwu Ewangelii i moralnemu nauczaniu”.
Jak się zaznacza, w rozmowach biskupi „szczerze mówili o uczuciu bólu i złości, zdrady, skandalu i wstydu, wyrażonych wobec nich przy licznych okazjach przez tych, którzy byli wykorzystywani”. „Podobne uczucie oburzenia wyrazili wobec tej sprawy świeccy, księża i zakonnicy” – podkreślono w dokumencie.
W komunikacie przypomniano, że biskupi podjęli już znaczące kroki, aby „zapewnić bezpieczeństwo dzieci i młodych ludzi” a także zobowiązali się do współpracy ze statutowymi władzami w Irlandii – Północnej i Południowej – a także z krajowym urzędem do spraw ochrony dzieci w Kościele katolickim dla „zagwarantowania tego, aby standardy Kościoła, działania i procedury stanowiły najlepszą praktykę w tej dziedzinie”.
„Ojciec Święty ze swej strony zauważył, że seksualne wykorzystywanie dzieci i młodych ludzi jest nie tylko ohydnym przestępstwem, ale także ciężkim grzechem, który obraża Boga i rani godność osoby ludzkiej, stworzonej na jego podobieństwo. Zdając sobie sprawę z tego, że bieżąca bolesna sytuacja nie zostanie szybko rozwiązana, polecił biskupom, by rozwiązali problemy z przeszłości z determinacją i zdecydowaniem, i by stawili czoła obecnemu kryzysowi z uczciwością i odwagą” – czytamy w komunikacie.
Papież wyraził także nadzieję, że „obecne spotkanie pozwoli zjednoczyć i umożliwić im przemawianie jednym głosem w określeniu konkretnych kroków w celu przyniesienia ukojenia tym, którzy zostali wykorzystani i zachęcając do odnowy wiary w Chrystusa i przywrócenia duchowej oraz moralnej wiarygodności Kościoła”.
Jak się podkreśla w komunikacie, Ojciec Święty wskazał także na bardziej ogólny kryzys wiary dotykający Kościół i „powiązał to z brakiem szacunku dla osoby ludzkiej i tym, jak słabnąca wiara stała się znaczącym czynnikiem, który odegrał rolę w seksualnym wykorzystywaniu nieletnich”. „Położył też nacisk na potrzebę głębszej teologicznej refleksji nad całą kwestią i zaapelował o lepsze ludzkie duchowe akademickie i duszpasterskie przygotowanie zarówno kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego, jak i tych już wyświęconych i którzy złożyli śluby” – czytamy w dokumencie.
Na zakończenie poinformowano, że biskupi przeanalizowali i przedyskutowali projekt listu pasterskiego Ojca Świętego do katolików w Irlandii, który po uwzględnieniu uwag irlandzkich biskupów Benedykt XVI ogłosi go podczas zbliżającego się Wielkiego Postu.
Tematem watykańskiego szczytu była sytuacja irlandzkiego Kościoła w związku z nadużyciami seksualnymi duchownych. Zostały one ujawnione w dwóch opublikowanych w minionym roku dokumentach: raporcie sędziego Seana Ryana z prac komisji badającej maltretowanie dzieci w irlandzkich instytucjach prowadzonych przez Kościół oraz raporcie sędzi Yvonne Murphy na temat stosunku władz diecezjalnych do seksualnego wykorzystywania nieletnich w diecezji dublińskiej w latach 1960-90.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.