Benedykt XVI: Jesteśmy powołani by nieść pokój i pojednanie
06 czerwca 2010 | 10:42 | tom, st / maz Ⓒ Ⓟ
Jesteśmy powołani, aby przezwyciężyć nasze różnice, by nieść pokój i pojednanie tam gdzie, istnieje konflikt, do dawania światu orędzia nadziei – mówił Benedykt XVI podczas Mszy św. w Pałacu Sportu „Eleftheria” w Nikozji.
W jej trakcie papież ogłosi oficjalnie instrumentum laboris Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, które odbędzie się w październiku br.
Benedykt XVI wyraził radość, że może sprawować Eucharystii w towarzystwie wielu wiernych Cypru, „kraju pobłogosławionego apostolskimi trudami świętych Pawła i Barnaby”. Szczególnie pozdrowił wspólnot filipińską, Sri Lanki oraz innych imigrantów.
Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego dzisiaj na Cyprze i innych krajach uroczystości Bożego Ciała. „Na Zachodzie święto to nazwano Corpus Christi. W tradycji Kościoła termin ten jest używany na określenie trzech różnych rzeczywistości: fizycznego ciała Jezusa, zrodzonego z Maryi Dziewicy, Jego Ciała eucharystycznego, chleba z nieba, który karmi nas w tym wielkim sakramencie oraz Jego ciała kościelnego, Kościoła” – wyjaśniał papież.
Benedykt XVI nawiązując do nauczania św. Augustyna zwrócił uwagę na różne aspekty Bożego Ciała, w kontekście „głębszego zrozumienia tajemnicy komunii, która wiąże ze sobą tych, którzy należą do Kościoła”. „Każdy z nas, należących do Kościoła, musi opuścić zamknięty świat swej indywidualności i zaakceptować towarzystwo innych osób, które dzielą z nami chleb. Musimy myśleć wychodząc nie od `ja`, ale od `my`” – mówił papież i zaznaczył, że „znoszenie barier między nami a naszymi sąsiadami jest warunkiem wstępnym, by wejść w życie Boże, do którego jesteśmy powołani”. „Potrzebujemy uwolnienia się od wszystkiego, co nas więzi i izoluje: strachu i nieufności wobec innych, chciwości i egoizmu, niechęci do podejmowania ryzyka narażenia się na słabość, kiedy otwieramy się na miłość” – powiedział papież.
Benedykt XVI podkreślił, że osoby uczestniczące w sakramencie Eucharystii „stają się Ciałem kościelnym Chrystusa, karmiąc się jego Ciałem eucharystycznym”. Nawiązując do słów św. Augustyna: „Bądź tym co możesz widzieć – przyjmij to, kim jesteś” Ojciec Święty zaznaczył, że słowa te „zachęcają nas do wielkodusznej odpowiedzi na wezwanie, by `być Chrystusem` dla tych, którzy nas otaczają”.
Benedykt XVI wskazał, jak ważne jest zrozumienie tego, że „kiedy bierzemy w ten sposób udział w Jego dziele zbawienia, nie czcimy pamięci zmarłego bohatera, kontynuując to co on czynił: wręcz przeciwnie, Chrystus żyje w nas, Jego ciele Kościele, Jego ludzie kapłańskim”. „Karmiąc się Nim w Eucharystii i przyjmując Ducha Świętego w naszych sercach stajemy się naprawdę Ciałem Chrystusa, które otrzymaliśmy, jesteśmy naprawdę w komunii z Nim i nawzajem ze sobą i stajemy się automatycznie jego narzędziami dając Jemu świadectwo wobec świata” – mówił papież.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że „w pierwszej wspólnocie chrześcijańskiej, karmiącej się u stołu Pana, dostrzegamy skutki jednoczącego działania Ducha Świętego”. Zaznaczył, że ich miłość nie ograniczała się w istocie do przyjaciół-współwyznawców. „Nigdy nie uważali się oni za wyłącznych, uprzywilejowanych beneficjentów łask Bożych, lecz raczej za posłańców, posłanych aby nieść Dobrą Nowinę o zbawieniu w Chrystusie aż po krańce ziemi. W ten sposób orędzie powierzone Apostołom przez zmartwychwstałego Pana rozprzestrzeniło się na całym Bliskim Wschodzie, a stąd na cały świat” – powiedział papież.
„Dzisiaj jesteśmy powołani, tak jak oni, by być jednego serca i jednej duszy, do pogłębienia naszej komunii z Panem i nawzajem między sobą oraz dawania Jemu świadectwa wobec świata” – mówił Benedykt XVI.
Ojciec Święty przypomniał o zadaniach jakie stoją przed wyznawcami Chrystusa. „Jesteśmy powołani, aby przezwyciężyć nasze różnice, by nieść pokój i pojednanie tam gdzie, istnieje konflikt, do dawania światu orędzia nadziei. Jesteśmy powołani, aby dotrzeć do osób potrzebujących pomocy, wielkodusznie dzieląc się dobrami ziemskimi z tymi, którzy mają mniej szczęścia niż my. Jesteśmy też powołani do głoszenia nieustannie śmierci i zmartwychwstania Pana, aż przyjdzie. Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, w jedności, która jest darem Ducha Świętego dla Kościoła, dajmy cześć i chwałę Bogu, naszemu Ojcu niebieskiemu wraz ze wszystkimi aniołami i świętymi, którzy nieustannie wyśpiewają chwałę Bogu” – zakończył Benedykt XVI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.