Benedykt XVI: kapłaństwo jest nowym sposobem zjednoczenia się z Chrystusem
09 kwietnia 2009 | 11:14 | ml (KAI Rzym) / ju. Ⓒ Ⓟ
Wraz z kardynałami, arcybiskupami i biskupami oraz 1600 księżmi Benedykt XVI odprawił dzisiaj przed południem w Bazylice św. Piotra Mszę Krzyżma Świętego. W czasie Eucharystii wszyscy odnowili swe przyrzeczenia kapłańskie.
W kazaniu papież rozważał słowa Jezusa z „modlitwy za uczniów wszystkich czasów”, jak je określił: „Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą” (J 17, 17).
Benedykt XVI wyznał, że na te słowa właśnie trafił, gdy otworzył Pismo Święte w przeddzień swoich święceń, 58 lat temu, ponieważ chciał „otrzymać raz jeszcze słowo Pana na ten dzień i na swoją przyszłą drogę kapłaństwa”.
Papież podkreślił, że „słowo Boże, jest, by tak rzec, obmyciem, które oczyszcza”, po czym zadał szereg związanych z tym pytań: „Jak więc wygląda nasze życie? Czy rzeczywiście jesteśmy przeniknięci słowem Bożym? Czy naprawdę jest ono pokarmem, którym żyjemy, bardziej aniżeli chleb i rzeczy tego świata? Czy rzeczywiście znamy je? Miłujemy? Czy troszczymy się wewnętrznie o to słowo do tego stopnia, aby rzeczywiście odciskało się ono na naszym życiu i kształtowało nasze myślenie? Czy też raczej nasze myśli wciąż od nowa wzorują się na tym, co się mówi i co się robi? Czyż nie bardzo często dominujące opinie stanowią kryterium naszej miary? Czyż nie pozostajemy w ostateczności na powierzchni tego wszystkiego, co zwykle narzuca się dzisiejszemu człowiekowi?”
Benedykt XVI wskazał na Fryderyka Nietzschego, który „wyszydzał pokorę i i posłuszeństwo jako cnoty służalcze, poprzez które dochodziło do ucisku człowieka”. „Na ich miejscu umieścił dumę i absolutną wolność człowieka. Otóż istnieją karykatury błędnej pokory i błędnego podporządkowania się, których nie chcemy naśladować. Istnieje jednak niszczycielska pycha i buta, które rozkładają każdą wspólnotę i prowadzą do przemocy. Czy potrafimy uczyć się od Chrystusa prawej pokory, która odpowiada prawdzie naszego istnienia i owego posłuszeństwa, które podporządkowuje prawdzie, woli Boga?” – mówił papież.
Papież przypomniał, że „kapłaństwo nie jest niczym innym, jak nowym sposobem zjednoczenia się z Chrystusem”. Jednak może to obrócić się przeciwko kapłanom, jeżeli „nasze życie nie rozwinie się wstępując w prawdę sakramentu”. „Przyrzeczenia, które dziś odnawiamy, mówią w związku z tym, że nasza woli musi być następująco ukierunkowana: «Domino Iesu arctius coniungi et conformari, vobismetipsis abrenuntiantes». «Zjednoczenie z Chrystusem pociąga za sobą wyrzeczenie». Oznacza, że nie chcemy narzucać naszej drogi i naszej woli; że nie pragniemy stać się tym czy owym, lecz zdajemy się na Niego, wszędzie i na wszelkie sposoby. On chce się nami posłużyć” – przypomniał Ojciec Święty.
„Zanurzyć się w prawdzie, a tym samym w świętości Boga, oznacza dla nas również zgodę na wymagający charakter prawdy; przeciwstawianie się w rzeczach małych i dużych kłamstwu, które w sposób tak różnorodny obecne jest w świecie; przyjęcie trudu prawdy, ponieważ jej najgłębsza radość jest w nas obecna” – mówił Benedykt XVI. Podkreślił, że „w Jezusie Chrystusie prawda i miłość to jedno”. „Prawdziwa miłość nie jest po przystępnej cenie, może być nawet bardzo wymagająca. Stawia opór złu, by przynieść człowiekowi prawdziwe dobro. Jeśli stajemy się jednym z Chrystusem, uczymy się rozpoznawać Go właśnie w cierpiących, w ubogich, w maluczkich tego świata; wówczas stajemy się osobami, które służą, które uznają braci i siostry w Nim i w nich spotykają Jego samego” – powiedział Benedykt XVI.
Papież zaznaczył, że „Chrystus uprosił dla nas sakrament, który dotyka nas w samej głębi naszego jestestwa”. „Ale też modlił się, aby to przekształcenie dzień po dniu przekładało się na życie; abyśmy w naszej codzienności i w naszym konkretnym życiu codziennym byli prawdziwie przeniknięci światłem Bożym” – powiedział papież.
Na zakończenie Benedykt XVI wezwał obecnych, by „w tę godzinę odnowy przyrzeczeń zechcieli prosić Pana, aby uczynił z nas mężów prawdy, mężów miłości, mężów Bożych. Prośmy Go, aby coraz bardziej pociągał nas do siebie, abyśmy naprawdę stali się kapłanami Nowego Przymierza.”
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.