Benedykt XVI: Kościół wspiera nieuleczalnie chorych
07 lutego 2007 | 11:40 | kg //mr Ⓒ Ⓟ
Kościół pragnie zawsze wspierać osoby nieuleczalnie chore i znajdujące się w ostatniej fazie swych chorób, wzywając do prowadzenia takiej polityki społecznej, która pomoże usunąć przyczyny wielu chorób oraz do stałej opieki nad tymi chorymi, dla których nie ma lekarstwa. Przypomniał o tym Benedykt XVI w orędziu na XV Światowy Dzień Chorego, przypadający 11 lutego. W tym roku centralne jego obchody odbędą się w Seulu.
„Jeszcze raz Kościół kieruje swój wzrok na cierpiących i zwraca uwagę na nieuleczalnie chorych i umierających” – napisał papież.
Podkreślił, że są oni obecni na każdym kontynencie, a zwłaszcza w rejonach wielkiego ubóstwa i różnych trudności. „Świadom tych cierpień będę duchowo uczestniczył w Światowym Dniu Chorego, jednocząc się z tymi, którzy spotkają się tam, aby omawiać problemy osób nieuleczalnie chorych na całym świecie oraz zachęcając do działań wspólnoty chrześcijańskie, aby dawały świadectwo o delikatności i miłosierdziu Pana” – stwierdził Ojciec Święty.
Zwrócił uwagę, że choroba nieuchronnie niesie z sobą chwile kryzysu i zderzenie z osobistą sytuacją każdej osoby, a medycyna musi podejmować te wyzwania, przynajmniej w ich aspektach fizycznych. Życie ludzkie ma swoje ograniczenia i wcześniej czy później zakończy się śmiercią – czeka to każdego z nas i każdy musi być do tego przygotowany. Mimo postępów nauki nie można zapewnić wyleczenia każdej choroby, dlatego w szpitalach, hospicjach i domach na całym świecie cierpi wiele naszych braci i sióstr, chorych nieuleczalnie i często w fazie terminalnej. W dodatku miliony ludzi na świecie żyją w warunkach antysanitarnych i nie mają dostępu do niezbędnych środków lekarskich, często zupełnie podstawowych, toteż liczba chorych nieuleczalnie gwałtownie wzrasta – podkreślił papież.
Zapewnił, że Kościół pragnie wspierać te grupy chorych, apelując o taką politykę społeczną, która może pomóc usunąć przyczyny wielu chorób oraz nawołując do otoczenia opieką umierających i tych, których medycyna nie może wyleczyć. Istnieje paląca potrzeba stwarzania warunków, w których ludzie będą mogli godnie znosić nawet choroby nieuleczalne i śmierć. Należy jeszcze raz podkreślić potrzebę zakładania nowych ośrodków opieki paliatywnej, oferujących chorym leczenie całościowe oraz opiekę i wsparcie duchowe, jakiego potrzebują. Jest to prawo przysługujące każdej istocie, którego wszyscy mamy obowiązek bronić – stwierdza orędzie papieskie.
Ojciec Święty przypomina, że Kościół, idąc za przykładem Miłosiernego Samarytanina, zawsze okazywał szczególną troskę o ułomnych. Za pośrednictwem swych członków i instytucji nadal stoi po stronie cierpiących i umierających, starając się zachować ich godność w tych szczególnych chwilach ich życia. Wielu tych ludzi – pracownicy służby zdrowia, duszpasterze i wolontariusze – służą niezmordowanie chorym w szpitalach, ośrodkach paliatywnych, na ulicy, w domach i parafiach.
Papież zachęcił samych chorych, aby rozważali cierpienia Chrystusa ukrzyżowanego i w jedności z Nim powierzyli Ojcu z pełnym zaufaniem całe swe życie. „Ufajcie, że wasze cierpienia, zjednoczone z męką Chrystusa, okażą się owocne dla Kościoła i świata” – zaapelował Benedykt XVI. Prosił Boga, aby umocnił ich wiarę w Jego miłość, zwłaszcza w czasie tych wyzwań, których doświadczają. Wyraził też nadzieję, że chorzy znajdą zawsze zachętę duchową i umocnienie, aby być bliżej Ojca Życia. „Za pośrednictwem swych księży i ich świeckich współpracowników Kościół chce pomagać wam i być przy was, wspierając was w waszych potrzebach i tym samym uobecniając miłosierdzie miłującego Chrystusa wobec cierpiących” – napisał Ojciec Święty.
Na zakończenie swego dokumentu wezwał wszystkie wspólnoty kościelne na świecie, szczególnie zaś te, które opiekują się chorymi i ułomnymi do dalszego niesienia skutecznego świadectwa, przy pomocą Maryi – Uzdrowienia Chorych – o miłosiernej trosce Boga Ojca.
Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 Jan Paweł II, wyznaczając jego datę na 11 lutego – święto Matki Bożej z Lourdes, uważanej za szczególną opiekunkę chorych. Po raz pierwszy Dzień ten obchodzono w rok później z obchodami centralnymi właśnie w Lourdes. Od tamtego czasu miejscem głównych obchodów Dnia jest zawsze jakieś znane sanktuarium maryjne w różnych częściach świata. W 1994 odbyły się one na Jasnej Górze. Ojca Świętego każdorazowo reprezentuje tam przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia – od 1996 jest nim meksykański kardynał kurialny Javier Lozano Barragán.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.