Benedykt XVI o roli religii w społeczeństwie
23 listopada 2008 | 11:40 | marf (KAI/SIR) /a. Ⓒ Ⓟ
By odegrać pozytywną rolę w społeczeństwie, religie muszą zaproponować wizję wiary w kategoriach absolutnego szacunku dla prawdy, pojednania i popierania praw człowieka – wskazał Benedykt XVI w orędziu z okazji rozpoczętej 21 listopada w Lyonie 83. sesji Francuskiego Tygodnia Społecznego.
Odbywa się ona pod hasłem „Religie – zagrożenie czy nadzieja dla naszych społeczeństw?”.
Papież zaznaczył w nim, że rozdział sfer politycznej i religijnej „nie musi prowadzić do pozostawienia ostatecznej odpowiedzialności za aspiracje poszczególnych osób, wspólnot i narodów jedynie państwom z ich prawami i instytucjami”. Wskutek takiego myślenia mogłoby się stać niemożliwe „zaprowadzenie porządku społecznego szanującego godność ludzką” – dodał.
Zdaniem Benedykta XVI tylko „wizja życia trwale zakotwiczonego w wymiarze religijnym może pozwolić” na urzeczywistnienie takiego porządku społecznego, opartego na „popieraniu sprawiedliwości i pokoju”.
Aby odegrać „tę pozytywną rolę, której społeczeństwo oczekuje od religii”, religie te muszą „zaproponować wizję wiary nie w kategoriach nietolerancji, dyskryminacji czy konfliktu, ale absolutnego szacunku dla prawdy, zachęty do wspólnego bycia i pojednania, a także popierania praw człowieka” – czytamy w orędziu.
Ze swojej strony „katolickie Magisterium wciąż odkrywając głęboki sens prawa do wolności religijnej, nie przestaje widzieć w nim najważniejszego z praw człowieka, podstawy i gwarancji wszystkich innych praw” – zakończył Benedykt XVI.
Francuski Tydzień Społeczny, odbywający się w dniach 21-23, to trzy dni intensywnych obrad w gronie znamienitych prelegentów i gości. Biorą w nim udział kard. André Vingt-Trois z Paryża i węgierski kardynał Péter Erdő, a także znani europejscy przedstawiciele świata polityki, Kościołów, religii, kultury i nauki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.