Benedykt XVI odleciał z Madrytu
21 sierpnia 2011 | 19:24 | rł (KAI Madryt) / ju. Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI zakończył swoją 20. zagraniczną podróż apostolską. W pożegnalnym przemówieniu papież podziękował władzom, tamtejszemu Kościołowi i organizatorom Światowego Dnia Młodzieży w stolicy Hiszpanii.
Zaapelował także do biskupów, kapłanów, zakonników i wychowawców chrześcijańskich, by odważnie przedstawiali młodym orędzie Jezusa Chrystusa w całej jego integralności i zachęcali ich do korzystania z sakramentów.
Przeczytaj pełny tekst papieskiego przemówienia »
Ojciec Święty przybył na lotnisko Barajas wprost ze spotkania z wolontariuszami Światowego Dnia Młodzieży. Tam oczekiwali już na niego król Juan Carlos, królowa Sofia oraz przedstawiciele władz krajowych, regionalnych i lokalnych, jak również biskupi Konferencji Episkopatu Hiszpanii.
W saloniku VIP-owskim terminalu Pabellón de Estado odbyło się jeszcze krótkie spotkanie pary królewskiej z Benedyktem XVI. Na płycie lotniska zgromadziło się ok. 2 tys. osób. Nie zabrakło flag, okrzyków i wiwatów na cześć Ojca Świętego. Podobnie jak podczas przyjazdu papieża do Madrytu, tak i teraz, w ceremonii powitania wzięła udział grupa 60 dzieci w tradycyjnych uniformach Gwardii Szwajcarskiej. Towarzyszyły one papieżowi przez cały czas pobytu w Hiszpanii.
Po zakończeniu krótkiego spotkania papież, w towarzystwie króla i królowej, wyszedł przed terminal, gdzie odegrano hymny: Królestwa Hiszpanii i Watykanu.
W pożegnalnym przemówieniu król Juan Carlos zauważył, że to już trzecia wizyta Benedykta XVI w Hiszpanii. Jak podkreślił, obok Walencji, Santiago de Compostela, odtąd także Madryt będzie pamiętany jako jedno z najważniejszych miejsc papieskich podróży do Hiszpanii. „Sukces i echo po tym Światowym Dniu Młodzieży, celebrowanego po raz drugi na naszej ziemi, to owoc pracy wielu osób, wśród których wolontariusze zasługują bez wątpienia na szczególne wyróżnienie” – podkreślił hiszpański monarcha.
Powiedział również, że młodzi chcą budować świat lepszy, bardziej sprawiedliwy, solidarny, jeśli chodzi o takie kwestie jak ochrona środowiska naturalnego, czy stosowanie praw człowieka, wolność. „Budowa tego świata potrzebuje dialogu pomiędzy wszystkimi, aby uzyskać zgodę i pokonać kryzys, i czekające wyzwania” – mówił Juan Carlos.
Jego zdaniem, obecne czasy wymagają od wszystkich skoncentrowania się na młodzieży, jeżeli chcemy stworzyć przyszłość, której oni oczekują. „Ta przyszłość będzie lepsza, jeśli postawimy ogólne interesy społeczeństwa ponad indywidualne, jeśli bardziej będziemy myśleli o dobru na rzecz innych a nie tylko na rzecz jednostki” – podkreślił monarcha.
Na zakończenie Juan Carlos podziękował papieżowi za wizytę i nadzieję, jaką zostawił wśród młodzieży. „Dziękuję z serca za twoją miłość i przyjaźń” – powiedział.
Zwracając się do zgromadzonych na lotnisku Benedykt XVI zaznaczył, że dni spędzone w Madrycie wywarły na nim głębokie wrażenie. Zapewnił, że czuł się w Hiszpanii, podobnie jak młodzież z całego świata, bardzo dobrze. Podziękował królowi, Juanowi Carlosowi, oraz władzom różnych szczebli za pomoc w organizacji tego wielkiego wydarzenia międzynarodowego. Słowa podziękowania papież skierował także do wolontariuszy, którzy umożliwili pomyślny przebieg tego spotkania oraz organom bezpieczeństwa i porządku. Zaznaczył, że Hiszpania pokazała swoje wielkie możliwości organizacyjne, ale także głębię swej „duszy głęboko religijnej i katolickiej”. Swą wdzięczność papież wyraził także władzom kościelnym, duchowieństwu i świeckim.
Zwracając się do uczestników Światowego Dnia Młodzieży Ojciec Święty wyraził uznanie dla ich radosnego świadectwa wiary, prosząc by przekazali swoją radość „zwłaszcza tym, którzy chcieli przybyć, ale nie mogli tego z różnych powodów uczynić”. Stwierdził, że „wspólne świętowanie wiary pozwala patrzeć w przyszłość z wielką ufnością w Opatrzność, która prowadzi Kościół przez morza dziejów”.
Polecił w sposób szczególny biskupom, kapłanom, zakonnikom i wychowawcom chrześcijańskim troskę o młodzież niezależnie od „przeszkód, które w różny sposób pojawiają się w niektórych krajach”. „Nie lękajcie się przedstawiania młodym orędzia Jezusa Chrystusa w całej jego integralności i zapraszania ich do korzystania z sakramentów, przez które czyni On nas uczestnikami swego życia” – stwierdził Benedykt XVI.
Ojciec Święty zapewnił Hiszpanów, że są obecni w jego modlitwach, zwłaszcza małżonkowie i rodziny, które borykają się z trudnościami, potrzebujący i chorzy, osoby w starszym wieku i dzieci oraz bezrobotni. „Modlę się również za hiszpańską młodzież. Jestem przekonany, że ożywiana wiarą w Chrystusa, da z siebie to, co najlepsze, aby ten wielki kraj potrafił sprostać wyzwaniom chwili obecnej i nadal zmierzał drogą zgody, solidarności, sprawiedliwości i wolności” – powiedział opuszczając Hiszpanię Benedykt XVI.
Po zakończeniu przemówienia Ojciec Święty, zgodnie z protokołem, pożegnał się z przedstawicielami władz, wśród nich m.in. z przewodniczącym parlamentu José Bono oraz biskupami obecnymi na lotnisku.
Para królewska odprowadziła Ojca Świętego aż do schodów samolotu Airbus A321, serdecznie się z nim żegnając. Juan Carlos, królowa Sofia, jak również abp Madrytu kard. Antonio María Rouco Varela oraz nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Renzo Fratini pozostali na płycie dopóki papieski samolot nie wzbił się w niebo, co nastąpiło o godz. 19.26.
Lądowanie samolotu linii Iberia z papieżem na pokładzie na lotnisku Ciampino w Rzymie nastąpi ok. godz. 21.50.
Przeczytaj pełny tekst papieskiego przemówienia »
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.