Benedykt XVI odwiedzi Wenecję
07 maja 2011 | 13:28 | tom, kg, st (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Dziś i jutro Ojciec Święty odwiedzi Wenecję oraz Akwileię. Hasłem 22 wizyty duszpasterskiej Benedykta XVI na terenie Włoch są słowa: „Utwierdzaj naszą wiarę”.
Jednym z powodów wizyty są przygotowania do II krajowego Spotkania Kościelnego, które odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w Akwilei. Umieszczenie Akwilei i Wenecji na trasie tej podróży znalazło symboliczny wyraz w jej logu; przedstawia ono fragment mozaiki z weneckiej bazyliki św. Marka z wizerunkami św. Piotra i św. Marka oraz krzyż z Akwilei jako znak łączności Kościołów lokalnych północno-wschodniej części Włoch.
Dzisiaj Ojciec Święty przyleci o 16.15 na lotnisko Ronchi dei Legionari w Gorycji. Pół godziny później na placu Kapitol w Akwilei zostanie powitany przez mieszkańców miasta. O 17.00 w miejscowej bazylice spotka się z uczestnikami zgromadzenia przygotowującego II Zjazd Kościelny, jaki odbędzie się w Akwilei w 2012 r. Następnie helikopterem odleci do Wenecji. O 19.30 przemówi do mieszkańców miasta na placu św. Marka, po czym wejdzie do bazyliki św. Marka, by pomodlić się przy jego relikwiach.
W niedzielę 8 maja o godz. 10.00 Benedykt XVI odprawi Mszę św. w parku św. Juliana w Mestre – części Wenecji, która znajduje się na stałym lądzie. Na zakończenie liturgii odmówi ze zgromadzonymi modlitwę „Regina caeli”.
Oczekuje się, że w Eucharystii weźmie udział 30 biskupów z Włoch i krajów sąsiednich oraz ok. 200 tys. wiernych z Wenecji, Friuli, Południowego Tyrolu, Trentino, Karyntii, Słowenii i Chorwacji. Dlatego w jej trakcie pieśni i modlitwy będą wykonywane w kilku językach: włosku, słoweńsku, niemiecku, chorwacku i węgiersku. Ta wielojęzyczność ma przypomnieć, że Akwileia jest historycznie „matką” 57. po niej utworzonych diecezji. Obejmowała swym zasięgiem obszar na północ aż po Dunaj i na wschodzie aż po Balaton.
Z Mestre papież popłynie motorówką na plac św. Marka. Tam w siedzibie patriarchy Wenecji zje obiad w towarzystwie biskupów z terenu patriarchatu.
O 16.45 w bazylice św. Marka weźmie udział w zgromadzeniu kończącym diecezjalną wizytację duszpasterską, prowadzoną od kilku lat prze kard. Angelo Scolę. Godzinę później przepłynie gondolą z placu św. Marka do bazyliki Santa Maria della Salute. Spotka się w niej z przedstawicielami świata kultury i gospodarki, po czym poświęci odrestaurowaną kaplicę Trójcy Przenajświętszej i pomieszczenia biblioteki Studium Generale Marcianum – ośrodka akademickiego Patriarchatu Wenecji. Motorówką papież popłynie na lotnisko Marco Polo, skąd o 19.45 odleci do Rzymu.
Przed papieską wizytą biskupi Triveneto – regionu, który będzie gościł Ojca Świętego – już na początku stycznia wystosowali okolicznościowy list. „Przyjęcie papieża będzie rozsądne i zasadnicze: będziemy się starać uczcić z wielką prostotą, ale i z wielką troskliwością Tego, który – jak uczy wiara chrześcijańska – jest nie tylko pożądanym gościem, ale także współtworzy każdy Kościół lokalny” – napisali biskupi. Przypomnieli, że „nasza wiara uczy, że papież jest bezpośrednio i wprost obecny w każdym Kościele partykularnym, jest kimś z rodziny, dlatego w każdej naszej parafii, w każdej wspólnocie religijnej, w każdym zgromadzeniu wiernych jest on niezbędnym punktem odniesienia”.
Papieskiej wizycie poświęcona jest strona internetowa: www.ilpapaanordest.it, gdzie można uzyskać podstawowe wiadomości zarówno o tym wydarzeniu, jak i o Kościele na tych ziemiach i szereg innych danych z tym związanych. Są tam także informacje o II Spotkaniu Kościelnym, określanym mianem „Akwileja 2”, i materiały na ten temat.
Oba miasta, leżące obecnie na trasie papieskiej pielgrzymki, odwiedził już Jan Paweł II: w Akwilei przebywał 30 kwietnia 1992 w ramach swej czterodniowej podróży po północno-wschodnich Włoszech (102. pielgrzymka po tym kraju), w Wenecji zaś spędził trzy dni – od 15 do 17 czerwca 1985 (51. podróż włoska).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.