Benedykt XVI: podejmijmy dziedzictwo Jana Pawła II
02 kwietnia 2006 | 22:07 | ml, tom //mr Ⓒ Ⓟ
O podjęcie na nowo dziedzictwa Jana Pawła II: poszukiwania Prawdy, pójścia za Chrystusem i niesienia wszystkim orędzia Ewangelii – zaapelował Benedykt XVI podczas modlitewnego spotkania na placu św. Piotra w Watykanie.
Papież późnym wieczorem odmówił wraz z ponad 100 tys. pielgrzymów z Polski modlitwę różańcową w intencji zmarłego przed rokiem Papieża-Polaka. Poczym wygłosił przemówienie, w którym w sposób szczególny pozdrowił wszystkich Polaków w ich ojczystym języku.
Papież zabrał głos dokładnie o 21.37, w godzinie śmierci swego poprzednika Jana Pawła II. Towarzyszyło temu bicie dzwonów w Bazylice św. Piotra.
Benedykt XVI pozdrowił wszystkich uczestników maryjnego czuwania, zorganizowanym przez diecezję Rzymu z jej wikariuszem, kard. Camillo Ruiniego na czele. Ojciec Święty nazwał to spotkanie „przejmującym momentem refleksji i modlitwy”.
Specjalne pozdrowienie przesyłał kard. Stanisławowi Dziwiszowi, arcybiskupowi metropolicie krakowskiemu, „przez wiele lat wiernemu współpracownikowi nieodżałowanego Papieża”.
Benedykt XVI zaznaczył, że dokładnie po roku od śmierci sługi Bożego Jana Pawła II „pamięć o nim nie przestaje być jak nigdy żywa” o czym świadczą liczne inicjatywy organizowane na całym świecie”. „Pozostaje on wciąż obecny w naszych umysłach i w naszych sercach; nadal przekazuje nam swoją miłość do Boga i swoją miłość do człowieka; nadal wzbudza we wszystkich, szczególnie w młodzieży, entuzjazm dla dobra oraz odwagę pójścia za Jezusem i Jego nauką” – mówił Papież.
– Jak podsumować życie i ewangeliczne świadectwo tego wielkiego Papieża? – pytał Benedykt XVI. Zdaniem Papieża pontyfikat Jana Pawła II można określić dwoma słowami: „wierność” i „oddanie”: „całkowita wierność Bogu i bezgraniczne oddanie swej misji Pasterza Kościoła powszechnego”.
– Wierność i oddanie, które okazały się bardziej jeszcze przekonujące i wzruszające w ostatnich miesiącach, kiedy wziął na siebie to, o czym pisał w 1984 roku, w Liście apostolskim „Salvifici doloris”: „Cierpienie jest w świecie po to, ażeby wyzwalało miłość, żeby rodziło uczynki miłości bliźniego, ażeby całą ludzką cywilizację przetwarzało w «cywilizację miłości»” – mówił Benedykt XVI.
Papież wskazał, że choroba była przyjmowana przez Jana Pawła II z odwagą i „sprawiła, że wszyscy stali się bardziej wyczuleni na ludzki ból, na każdy ból, fizyczny i duchowy” i „nadała cierpieniu godność i wartość, dając świadectwo, że człowiek ma wartość nie ze względu na swoją skuteczność, na swój wygląd, ale ze względu na siebie samego, ponieważ został stworzony i umiłowany przez Boga”.
– Słowem i gestem kochany Jan Paweł II niezmordowanie pokazywał światu, że jeżeli człowiek pozwala się objąć Chrystusowi, nie upokorzy bogactwa swego człowieczeństwa; jeżeli przylgnie do Niego całym sercem, nie zabraknie mu niczego – mówił Benedykt XVI i dodał: – Przeciwnie, spotkanie z Chrystusem sprawia, że nasze życie staje się bardziej pasjonujące.
Zdaniem Papieża dzięki temu Jan Paweł II zbliżał się coraz bardziej do Boga w modlitwie, w medytacji, w miłości do Prawdy i Piękna”.
– Nasz ukochany Papież mógł stać się towarzyszem podróży każdego z nas i przemawiać z autorytetem także do tych, którzy są dalecy od wiary chrześcijańskiej – podkreślił Benedykt XVI.
Papież zaapelował, aby w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II „wszyscy podjęli na nowo duchowe dziedzictwo, jakie nam zmarły Papież pozostawił”.
– Jesteśmy między innymi zachęceni, by żyć poszukując niezmordowanie Prawdy, bo tylko ona zaspokaja nasze serce. Jesteśmy zachęceni, by nie obawiać się iść za Chrystusem, ażeby nieść wszystkim orędzie Ewangelii, które jest zaczynem ludzkości bardziej braterskiej i solidarnej. Niechaj Jan Paweł II pomaga nam z nieba kontynuować nasz marsz, pozostając uległymi uczniami Jezusa, ażeby być, jak on sam lubił powtarzać młodzieży, „stróżami poranka” na początku tego trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Prośmy o to Maryję, Matkę Odkupiciela, do której żywił on zawsze pełne czułości nabożeństwo – powiedział Benedykt XVI.
Po zakończeniu przemówienia po włosku Papież zwrócił się w języku polskim do wszystkich Polaków i powiedział: – Jednoczymy się w duchu z Polakami, którzy zgromadzili się na czuwaniu w Krakowie, w Warszawie i w wielu innych miejscach. Żywe jest w nas wszystkich wspomnienie Jana Pawła II i nie gaśnie poczucie jego duchowej obecności. Pamięć o szczególnej miłości, jaką darzył swoich rodaków, zawsze niech będzie dla was światłem na drodze ku Chrystusowi. „Trwajcie mocni w wierze”. Serdecznie wam błogosławię”.
Słowa „Trwajcie mocni w wierze” są hasłem pielgrzymki Benedykta XVI do Polski, która odbędzie się w dniach 25-28 maja br.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.