Benedykt XVI ponownie wzywa do dialogu między religiami
20 września 2006 | 14:50 | ml, tom //mr Ⓒ Ⓟ
Do dialogu między religiami, wiarą i rozumem wezwał Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej w Watykanie.
Na placu św. Piotra zgromadziło się tysiące pielgrzymów z całego świata, w tym wielu z Polski. Ojciec Święty prosił Polaków o modlitwę w intencji jego apostolskiej posługi.
Omawiając kolejne etapy niedawnej wizyty apostolskiej w Bawarii Papież wspomniał także o wykładzie, jaki wygłosił na uniwersytecie w Ratyzbonie 12 września.
„Jako temat wybrałem kwestię stosunku między wiarą i rozumem. By wprowadzić audytorium w dramatyzm i aktualność tematu, zacytowałem kilka słów z dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego z XIV wieku, w który rozmówca chrześcijański, bizantyjski cesarz Manuel II Paleolog, w niepojęty dla nas gwałtowny sposób przedstawił swemu islamskiemu rozmówcy problem relacji między religią i przemocą” – mówił Papież i podkreślił, że „cytat ten niestety okazał się źle zrozumiany”.
„Dla uważnego czytelnika mego tekstu jest jednak jasne, że nie chciałem w żaden sposób podpisać się pod negatywnymi słowami, wypowiedzianymi przez średniowiecznego cesarza w tym dialogu, i ze ich polemiczna treść nie wyraża mego osobistego przekonania. Intencja moja była całkowicie odmienna: wychodząc od tego, co Manuel II mówi następnie w sposób pozytywny, w słowach bardzo pięknych szuka rozumności, która powinna prowadzić przekazywanie wiary, chciałem wyjaśnić, że religia nie jest przemocą, lecz że religia i rozum idą w parze” – mówił Papież. Po tych słowach na placu św. Piotra wybuchły gromkie brawa. Ojciec Święty przypomniał, że tematem wykładu były relacje między wiarą i rozumem. „Chciałem zachęcić do dialogu wiary chrześcijańskiej ze światem współczesnym i do dialogu wszystkich kultur i religii. Mam nadzieję, że przy wielu okazjach mej wizyty, kiedy np. w Monachium przypomniałem, jak ważne jest szanowanie tego, co dla innych jest świętością, ukazałem wyraźnie mój głęboki szacunek dla wielkich religii, a w szczególności do muzułmanów, którzy czczą jedynego Boga i z którymi razem bronimy i krzewimy dla wszystkich ludzi sprawiedliwość społeczną, wartości moralne, pokój i wolność. Ufam wiec, że po reakcjach pierwszej chwili, moje słowa na Uniwersytecie w Ratyzbonie mogą stanowić bodziec i zachętę do pozytywnego, także samokrytycznego dialogu, zarówno między religiami, jak i między współczesnym rozumem i religią chrześcijan” – mówił Papież.
Przemawiając do pielgrzymów języka niemieckiego Ojciec Święty jeszcze raz zapewnił o swoim głębokim szacunku dla każdej religii, szczególnie dla islamu.
Przed audiencją na Placu św. Piotra zastosowano nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Wszyscy pielgrzymi byli dokładnie sprawdzani przez służby bezpieczeństwa. Mimo potencjalnego zagrożenia ze strony islamskich fundamentalistów, przed spotkaniem z kilkudziesięcioma tysiącami pielgrzymów z całego świata Papież przejechał odkrytym samochodem pomiędzy sektorami na placu św. Piotra.
Przed papieską katechezą odczytano fragment Ewangelii św. Jana ze słowami: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”.
Po pozdrowieniach i streszczeniu katechezy w kilku językach Papież zwracając się do Polaków powiedział: „Pozdrawiam serdecznie polskich pielgrzymów. Raz jeszcze dziękuję Bogu za dar pielgrzymki do Bawarii. Raz jeszcze proszę Was o modlitewne wsparcie mojej apostolskiej posługi. Niech Maryja Matka Kościoła pomaga nam otwierać serca na Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem. Niech On Was prowadzi i umacnia Waszą wiarę i niech Wam błogosławi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
W audiencji udział wzięli m.in. abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, grupa księży z archidiecezji warszawskiej obchodzący jubileusz 20-lecia święceń kapłańskich, wierni z Poznania, Wieliczki, Kościana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.