Benedykt XVI prosi o modlitwy w intencji podróży do Hiszpanii
03 listopada 2010 | 12:21 | rl (KAI) / sz Ⓒ Ⓟ
O modlitwy w intencji swej podróży do Santiago de Compostela i Barcelony – które odwiedzi w najbliższy weekend – prosił Benedykt XVI pielgrzymów podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie. Polakom przypomniał, że „wszyscy jesteśmy wezwani do świętości”.
Zgromadzonych w Auli Pawła VI pielgrzymów z całego świata papież pozdrowił w kilku językach. Zwracając się do wiernych języka hiszpańskiego, Ojciec Święty prosił ich o modlitwę w intencji swej podróży do Santiago de Compostela i Barcelony, planowanej w dniach 6 i 7 listopada. Przypomniał, że w stolicy Katalonii z radością poświęci „wspaniałą świątynię Sagrada Familia, dzieło genialnego architekta, Antonio Gaudíego”.
Wśród 8 tys. obecnych na audiencji wiernych obecni byli tradycyjnie Polacy – m.in. z parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej z Barcic, parafii św. Bernarda z Sopotu, św. Teresy od Dzieciątka Jezus z Gdańska, ministranci oraz schola parafialna wraz z rodzicami z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Bielawy, jak również młodzież wraz z opiekunami z Zespołu Szkół Specjalnych z Gdańska Oliwy.
„Minione dni, gdy wspominaliśmy wszystkich świętych i wszystkich wiernych zmarłych, uświadomiły nam na nowo, że nasze życie zmienia się, ale się nie kończy, a wszyscy jesteśmy wezwani do świętości” – mówił do nich Benedykt XVI.
„Oby każdy dzień, przeżywany w miłości Boga i bliźniego, przybliżał nas do chwały świętych w niebie. Na tej drodze niech wam towarzyszy Boże błogosławieństwo” – dodał Ojciec Święty.
Swoją katechezę papież poświęcił XIII-wiecznej opatce kartuskiej i mistyczce – błogosławionej Małgorzacie z d’Oingt. Przypomniał, że jej życie było pełne doświadczeń mistycznych, opisanych w sposób prosty, pozwalający wyczuć niewypowiedzianą tajemnicę Boga, podkreślający ograniczenia umysłu w jej pojęciu i nieadekwatność języka w jej wyrażaniu.
Ojciec Święty wskazał, iż Małgorzata – czwarta przeorysza klasztoru kartuzek w Poleteins, w pobliżu Lyonu – postrzegała całe życie jako wędrówkę oczyszczania, aż do pełnego upodobnienia się do Chrystusa. „Pisała o sobie, aby pomóc innym i umocnić w swoim sercu łaskę Bożej obecności, chcąc sprawić, aby każdego dnia jej życie było naznaczone odniesieniem do słów i czynów Jezusa – zauważył papież.
Ojciec Święty określił jej osobowość jako prostą, zwyczajną, otwartą, serdeczną uczuciowo, bardzo wyważoną, o przenikliwym rozeznaniu, zdolną do wniknięcia w głębię ludzkiego umysłu, do zrozumienia jego ograniczeń, dwuznaczności, ale także aspiracji, pociągnięciu ku Bogu.
„Postać Małgorzaty jawi się nam jako osobowość fascynująca, o żywej inteligencji, nakierowana na spekulacje, a jednocześnie obdarzona łaskami mistycznymi: jednym słowem kobieta święta i mądra, potrafiąca wyrazić z pewnym poczuciem humoru uczuciowość w pełni uduchowioną” – stwierdził papież.
Podkreślił znaczenie codziennego rozważania męki Pańskiej i Bożej miłości, a także miłości Maryi. Benedykt XVI przypomniał, że z kontemplacji miłości Chrystusa względem nas rodzi się moc i radość, by odpowiadać z taką samą miłością, i dając swe życie w służbie Bogu i bliźnim.
Podsumowując swą katechezę Ojciec Święty w improwizowanych słowach zachęcił wiernych, by pozwoli Jezusowi wkroczyć do swych sumień, aby były one oświecone i oczyszczone Jego obecnością. „Śmieci zalegają nie tylko na ulicach: są też w naszych sumieniach i w naszych duszach, a jedynie moc i światło Pana Jezusa dają nam życie uczciwe. Pozwólmy się oświecić i oczyścić, aby nauczyć się życia prawdziwego” – powiedział Benedykt XVI.
Zauważył, że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że średniowieczna mistyczkajest nam bardzo odległa, ale „kiedy jednak dotrzemy do tego co najistotniejsze, dostrzeżemy, że także my mamy obowiązek docierania, do tego co w naszym życiu jest najważniejsze”.
„Małgorzata uważała Pana Jezusa jakby za rodzaj księgi, zwierciadła w którym pojawia się także nasze własne sumienie. Jej sumienie zostało oczyszczone. My także tego potrzebujemy: pozwolenia, by Jezus wkroczył do naszych sumień, aby były oświecone i oczyszczone. Pozwólmy się oświecić i oczyścić, aby nauczyć się prawdziwego życia” – stwierdził Benedykt XVI.
Przeczytaj tekst katechezy Benedykta XVI
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.