Benedykt XVI przybył do Niemiec
22 września 2011 | 14:32 | tom, st (KAI Berlin) / pm, ms Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI przybył z czterodniową wizytą apostolską do Niemiec. Samolot włoskich linii Alitalia wylądował na berlińskim lotnisku Tegel o godz. 10.16.
Jest to także pierwsza oficjalna wizyta papieża Niemca w Ojczyźnie i 21. podróż zagraniczna w czasie jego pontyfikatu. Ojciec Święty odwiedzi stolicę Niemiec, Erfurt i Fryburg Bryzgowijski. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Tam, gdzie jest Bóg, jest przyszłość”.
Po przylocie jako pierwszy na pokład samolotu wszedł nuncjusz apostolski w Niemczech Jean-Claude Périsset. Kiedy papież pojawił się w drzwiach samolotu oddano na jego cześć 21 salw artyleryjskich.
Na lotnisku papieża witali m.in. prezydent Christian Wulff, kanclerz Niemiec Angela Merkel, przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów abp Robert Zollitsch, arcybiskup Berlina, abp Rainer Maria Woelki.
Była grupa wiernych i dzieci z biało-żółtymi chorągiewkami z logo i hasłem pielgrzymki.
Od przekroczenia granicy Niemiec papieskiemu samolotowi towarzyszyły samoloty Luftwaffe.
Po krótkim powitaniu papież wraz z towarzyszącą mu świtą udał się do siedziby prezydenta Niemiec, zamku w zamku Bellevue, gdzie odbyła się oficjalna ceremonia powitania.
„W imieniu wszystkich mieszkańców naszego kraju mówię: Serdecznie witam! Serdecznie witam w Niemczech!“ – powiedział prezydent witając Benedykta XVI i podkreślił, że papież przyjechał do swojej Ojczyzny.
Zaznaczył, że Niemcy przez swoją historię i kulturę ściśle związane są z chrześcijańską wiarą i jej dziedzictwem. Przypomniał wielkich świadków chrześcijańskiej wiary zamordowanych przez „bezbożny” reżim faszystowski: ewangelickiego pastora Dietricha Bonhoeffera, katolickiego kapłana ks. Bernharda Lichtenberga i karmelitanki żydowskiego pochodzenia św. Edyty Stein.
Prezydent nawiązał do 22 rocznicy pokojowej rewolucji, która doprowadziła do zjednoczenia Niemiec i Europy. „Bez Twojego odważnego poprzednika Jana Pawła II, bez katolickich robotników w Polsce, bez Kościołów chrześcijańskich w NRD, którzy dali schronienie poszukującym wolności, to wszystko nie byłoby możliwe. Za to dziękuję z całego serca!” – powiedział prezydent.
Wulff zwrócił uwagę, że papież przybył do kraju, w którym chrześcijańska wiara nie jest już zrozumiała sama przez się, a Kościół musi określić swoje miejsce w pluralistycznym społeczeństwie.
Przypomniał, że jednym z wielkich tematów podejmowanych przez Ojca Świętego jest relacja wiary i rozumu. Podkreślił, że dyskusja wokół tych tematów nie jest bynajmniej akademicka, lecz ważna w obliczu kryzysu ekonomicznego i ekologicznego, braku pokoju i niesprawiedliwości, doświadczenia braku bezpieczeństwa i wykorzenienia. „Dlatego jest taka tęsknota za sensem” – podkreślił prezydent i wskazał w tym kontekście na wielką szansę i odpowiedzialność wobec tej sytuacji jaką ponoszą Kościoły i wspólnoty religijne.
Z uznaniem mówił o działalności Kościołów chrześcijańskich w Niemczech na polu charytatywnym w kraju i pomocy dla ubogich i słabych na całym świecie.
Podziękował papieżowi za jego zaangażowanie w obronę stworzenia, życia ludzkiego i migrantów i jego apele o budowanie społeczeństwa z ludzką twarzą. Przypomniał, że Niemcy są ojczyzną Reformacji i wyraził radość, że papież przybędzie do Erfurtu, miasta Marcina Lutra.
„Wasza wizyta umocni chrześcijan i ich zaangażowanie. I pomoże nam wszystkim odnaleźć właściwy kierunek i zasady“ – powiedział prezydent Niemiec witając Benedykta XVI.
„Przybyłem tutaj, żeby spotkać ludzi i mówić o Bogu – powiedział Benedykt XVI podczas powitania.
Ojciec Święty zauważył, że w społeczeństwie zdominowanym mentalnością utylitarną doświadczamy coraz większej obojętności wobec religii, a przecież jest ona jednym z fundamentów pomyślnego współżycia społecznego. „Tak jak religia potrzebuje wolności, tak również wolność potrzebuje religii” – stwierdził papież, cytując wielkiego XIX-wiecznego niemieckiego biskupa-społecznika, Wilhelma von Kettelera.
Podkreślił, że gwarancją wolności jest fakt, iż istnieją wartości, którymi nikt nie może manipulować, że rozwija się ona jedynie w poczuciu odpowiedzialności wobec większego dobra. Jednocześnie papież wskazał na to, że we współżyciu międzyludzkim nie ma wolności bez solidarności oraz przestrzegł przed wyzyskiem, który godzi także w tego, kto się nim posługuje. Zaapelował, aby w życiu społecznym stosować zasadę pomocniczości.
Nawiązując do dziejów swej ojczyzny Biskup Rzymu stwierdził, że Republika Federalna Niemiec stała się tym, czym jest dzisiaj, dzięki sile wolności, ukształtowanej przez odpowiedzialność przed Bogiem i ludzi nawzajem wobec siebie. „Potrzebuje ona tej dynamiki, która obejmuje wszystkie dziedziny życia ludzkiego, aby w obecnych warunkach móc się rozwijać. Potrzebuje jej w świecie, który potrzebuje głębokiej odnowy kulturowej i odkrycia na nowo podstawowych wartości, na których można budować lepszą przyszłość” – powiedział Benedykt XVI.
U wejścia do zamku prezydent z małżonką powitał Benedykta XVI. Po wejściu do rezydencji papież wpisał się do księgi pamiątkowej. Oficjalna ceremonia odbyła się w ogrodzie zamkowym. Kompania reprezentacyjna Bundeswehry odegrała hymny Watykanu i Niemiec. Potem, w zamku, papież rozmawiał w cztery oczy z prezydentem. Po niej przywitał się z rodziną prezydenta i najbliższymi jego współpracownikami.
Po ceremonii powitania papież udał się do berlińskiej Akademii Katolickiej, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i jej mężem Joachimem Sauerem.
Położony w północnej części parku Tergarten w centrum Berlina zamek Bellevue jest siedzibą prezydenta Niemiec. Pochodząca z końca XVIII w budowla wzniesiona przez pruskiego księcia Augusta Ferdynanda została w czasie drugiej wojny światowej zniszczona. W 2005 r. zamek został wyremontowany i odnowiony i pełni funkcję siedziby głowy państwa.
Christian Wulff ma 52 lata i pochodzi z Osnabrück. Jest katolikiem i należy do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU. W działalność polityczną zaangażował się od końca lat 70., kiedy to wstąpił do CDU. W 1994 stanął na czele struktur CDU w Dolnej Saksonii (funkcję tę pełnił do 2008). Do 2003 kierował frakcją parlamentarną CDU. Tego samego roku objął urząd premiera Dolnej Saksonii, który sprawował do 2010 r. W lipcu tego roku został wybrany na 10. prezydenta Niemiec. Wulff jest po raz drugi żonaty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.