Benedykt XVI przypomniał o ścisłym powiązaniu inteligencji, wiary i miłości
05 maja 2012 | 12:13 | st (KAI/RV) / rk Ⓒ Ⓟ
Na znaczenie przemówienia wygłoszonego w miniony czwartek przez papieża w rzymskiej klinice Gemelli z okazji 50. rocznicy utworzenia Wydziału Medycyny i Chirurgii Uniwersytetu Katolickiego zwraca uwagę rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi.
W swoim cotygodniowym komentarzu redakcyjnym w magazynie „Octava dies” Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) wskazał on na znaczenie, jakie Ojciec Święty przypisuje owocnemu dialogowi między nauką a wiarą.
Ks. Lombardi cytuje ostatnie dwa zdania papieskiego przemówienia: „Bez miłości także nauka traci swój szlachetny charakter. Jedynie miłość zapewnia humanizm poszukiwań naukowych”. W słowach tych dostrzega on głęboką odpowiedź na powszechną potrzebę wskazań trwałych i wzniosłych. Równocześnie rzecznik Watykanu zauważa, że Ojciec Święty dostrzega niebezpieczeństwa związane z pomijaniem wymiaru nadprzyrodzonego ludzkiej aktywności, ucieczki przed pytaniem o ostateczny sens istnienia.
Benedykt XVI po raz kolejny mówił o zaufaniu do ludzkiego rozumu, o chrześcijaństwie jako „religii Logosu”, która nie odsyła wiary do tego co nieracjonalne, lecz widzi źródło i sens całej rzeczywistości w „Rozumie stwórczym”. Połączenie rozumu i wiary jest gwarancją owocności obydwu, natomiast ich oddzielenie prowadzi do „zubożenia etycznego”, czyniącego człowieka niezdolnym do oceny, czy to, co jest możliwe technicznie jest także dobre moralnie i prowadzi do dobra rodzaju ludzkiego – stwierdza dyrektor watykańskich mediów.
Dodaje, że papież powiedział jeszcze więcej. Wiedza i poszukiwania naukowe są bowiem tak ściśle powiązane z troską o osobę ludzką, że staje się w nich szczególnie oczywiste, jak bardzo konieczne jest przewodnictwo miłości, jak bardzo istotne jest powiązanie zaangażowania naukowego i poświęcenie się dobru człowieka, człowieka cierpiącego, stającego w obliczu najbardziej radykalnych pytań swego życia. Wówczas ofiarność inteligencji i serca staje się znakiem miłosierdzia Bożego i jego zwycięstwa nad śmiercią.
Zdaniem ks. Lombardiego słowa te stanowią niezwykłą inspirację do zaangażowania inteligencji na rzecz człowieka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.