Benedykt XVI rozpoczął wizytę w Izarelu
11 maja 2009 | 10:21 | tom, pc, mz (KAI Jerozolima) kg, pb / ju. Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI wylądował 11 maja o godzinie 11 na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie, rozpoczynając kolejny etap swej pielgrzymki do Ziemi Świętej.
W przemówieniu powitalnym papież powiedział: „Błagam wszystkich odpowiedzialnych, aby wykorzystali wszelkie możliwe drogi prowadzące do znalezienia sprawiedliwego rozwiązania i aby narody izraelski i palestyński mogły żyć w pokoju w swej ojczyźnie w bezpiecznych i uznanych granicach”. Papieska wizyta do ziemskiej Ojczyzny Jezusa i kolejnych najświętszych miejsc chrześcijaństwa potrwa do 15 maja.
W imieniu Państwa Izraela Benedykta XVI powitał prezydent Shimon Peres. Życzył papieżowi „błogosławieństwa Pokoju”. Po łacinie powiedział: „Bądź pozdrowiony, Benedykcie, pierwszy pośród wiernych, który nawiedzasz dziś Świętą Ziemię”.
Prezydent Peres uznał wizytę papieża za „duchową misję o najwyższej randze – misję pokoju, siania ziaren tolerancji i wykorzeniania chwastów fanatyzmu”. Docenił starania papieża na rzecz powstrzymywania przemocy i konfliktów na świecie, zaspokajania głodu wiary w człowieka i Boga – Stworzyciela wszechświata. Wyraził przekonanie, że wizyta „pogłębi dialog między judaizmem i chrześcijaństwem w duchu proroków”. „W naszym kraju żyją razem, na jednej ziemi, pod tym samym niebem żydzi, chrześcijanie, muzułmanie, beduini i czerkiesi. Oni modlą się do Wszechmogącego, każdy w swoim języku, bez ingerencji z zewnątrz” – podkreślił Peres. Zapewnił, że Izrael gwarantuje wolność religijną i wolny dostęp do miejsc świętych. „Jesteśmy szczęśliwi przyjmując pielgrzymów z całego świata” – powiedział prezydent Izraela. Zaznaczył, że „Od czasów naszego praojca Abrahama wierzymy, że człowiek powinien aspirować do bycia oczekiwanym gościem i łaskawym gospodarzem”, a namiot Abrahama „był otwarty we wszystkich kierunkach”. Peres cytował również proroka Izajasza: „Dom mój będzie nazwany domem modlitwy dla wszystkich narodów” (56, 7).
Mówiąc o swoim kraju, prezydent powiedział, że Izrael „jest ubogi w złoża naturalne, ale bogaty w wiarę”. Przypomniał, że państwo izraelskie zawarło pokój z Egiptem i Jordanią oraz prowadzi negocjacje na rzecz pokoju z Palestyńczykami, a nawet w całym regionie. Prezydent Peres dodał, że papieska wizyta przynosi zrozumienie między religiami i pokój. „Izrael historyczny i odnowione państwo Izrael razem witają Cię jako budującego drogę pokoju z miasta do miasta. Witaj w Ziemi Świętej. Witaj w Jerozolimie. Baruch haba – Niech będzie błogosławiony Twój przyjazd” – zakończył swe przemówienie prezydent Izraela.
Błagam wszystkich odpowiedzialnych, aby wykorzystali wszelkie możliwe drogi prowadzące do znalezienia sprawiedliwego rozwiązania i aby narody izraelski i palestyński mogły żyć w pokoju w swej ojczyźnie w bezpiecznych i uznanych granicach – powiedział Benedykt XVI.
Ojciec Święty podkreślił, że przybywa „w pielgrzymce do ziemi uświęconej śladami patriarchów i proroków, ziemi, którą chrześcijanie czczą ze szczególnym szacunkiem jako widownię wydarzeń z życia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa”. – Zajmuję miejsce w długim szeregu pielgrzymów chrześcijańskich do tych brzegów, szeregu, który sięga najwcześniejszych wieków dziejów Kościoła i który – jestem tego pewien – będzie się ciągnął głęboko w przyszłości. Przybyłem, aby – jak wielu innych przede mną – modlić się w świętych miejscach, modlić się zwłaszcza o pokój – pokój tu, w Ziemi Świętej i o pokój na świecie – wyznał Benedykt XVI.
Wskazał, że „Stolica Apostolska i Państwo Izrael podzielają wiele wartości, przede wszystkim postawę przyznania religii należnego jej miejsca w życiu społeczeństwa”. Zaznaczył, że „sprawiedliwy ład stosunków społecznych zakłada i wymaga poszanowania wolności i godności każdej istoty ludzkiej, która – jak wierzą chrześcijanie, muzułmanie i żydzi – została stworzona przez miłującego Boga i przeznaczona została do życia wiecznego. Gdy religijny wymiar osoby ludzkiej jest podważany lub spychany na margines, prawdziwe podwaliny dla właściwego zrozumienia nienaruszalnych praw ludzkich są zagrożone” – przestrzegł papież.
Przyznał, że „naród żydowski doświadczył tragicznie strasznych skutków ideologii, które odrzucały podstawową godność każdej osoby ludzkiej”. – Niestety, antysemityzm nadal podnosi swą odrażającą głowę w wielu częściach świata. Jest to całkowicie nie do przyjęcia. Należy podjąć każdy wysiłek, aby walczyć z antysemityzmem, gdziekolwiek się pojawia, oraz popierać poszanowanie i szacunek dla członków każdego narodu, plemienia, języka i narodu na całej kuli ziemskiej – przekonywał Ojciec Święty.
Zapowiadając swe spotkania z przywódcami religijnymi w Jerozolimie wskazał na łączącą trzy wielkie religie monoteistyczne „cześć dla tego świętego miasta”. – Żywię najszczerszą nadzieję, że wszyscy pielgrzymi do tych świętych miejsc będą mieli do nich wstęp wolny i bez ograniczeń, aby uczestniczyć w obrzędach religijnych oraz wspierać materialne utrzymanie miejsc modlitwy w świętych przybytkach – wezwał Benedykt XVI.
Przypominając, że przez całe dziesięciolecia brakuje pokoju na „tej świętej ziemi”, wskazał na konieczność prowadzenia rokowań pokojowych między Izraelczykami a Palestyńczykami. – W jedności z ludźmi dobrej woli na całym świecie błagam wszystkich, którzy są za to odpowiedzialni, aby wykorzystali wszelkie możliwe drogi prowadzące do znalezienia sprawiedliwego rozwiązania utrzymujących się trudności, aby oba narody mogły żyć w pokoju w swej ojczyźnie w bezpiecznych i uznanych przez społeczność międzynarodową granicach. W związku z tym mam nadzieję i modlę się, aby wkrótce mógł powstać klimat większego zaufania, który pozwoli obu stronom poczynić rzeczywisty postęp na drodze do pokoju i stabilności – mówił papież. Swoje przemówienie zakończył życzeniem: „Niech Bóg da siłę swemu ludowi! Niech Bóg błogosławi swój lud pokojem!”.
Po wylądowaniu jako pierwszy do samolotu wszedł nuncjusz papieski, abp Antonio Franco. Prezydent, Shimon Peres i premier Benjamin Netanjahu i niektórzy przedstawiciele rządu powitali Ojca Świętego u stóp schodów. Orkiestra Sił Obronnych Izraela odegrała hymny: watykański i izraelski.
Później rozpoczęła się od wymiany uścisków dłoni z członkami izraelskich władz. Ojca Świętego powitali również przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich z głową Kościoła katolickiego – łacińskim patriarchą Jerozolimy, Fuadem Twalem na czele. Obecni byli reprezentanci głównych rabinów Izraela – sefardyjskiego i aszkenazyjskiego oraz duchowni muzułmańscy.
Papież przybył do Izraela samolotem Królewskich Jordańskich Linii Lotniczych. Podczas podróży z Ammanu papieżowi towarzyszył też wiceszef królewskich linii lotniczych Jordanii, Hussein Dabbas. W papieskiej świcie znajduje się 40 osób. Ojcu Świętemu towarzyszy także 70 dziennikarzy z „volo papale”.
Z lotniska papież odleciał helikopterem na Górę Skopus, wznoszącą się nad jerozolimskim Starym Miastem, gdzie powita go burmistrz Jerozolimy Nir Barkat.
Podczas wizyty w Izraelu Benedykt XVI zamieszka w siedzibie nuncjusza na Górze Oliwnej.
Izrael zachowuje niezwykłe środki bezpieczeństwa. Na lotnisku i w jego okolicy w czasie ceremonii powitania bezpieczeństwa papieża strzegło kilka tysięcy funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.